Nejvýnosnější spořící účty ovládla Moneta. Inflace vám přesto sežere dvojnásobek


02. 06. 2020  05:40     Miroslav Zeman     komentáře (1)

U které banky dosáhnete nejlepšíh zhodnocení svých naspořených financí? Společnost Scott and Rose sestavila nový květnový žebříček. Největší zhodnocení získáte u Monety Money Bank a to až do výše úspor 600 tisíc korun. S vítězem si tak přijdete každý rok na 1,5 procenta zhodnocení. Ani takto relativně vysoké zhodnocení však neporazí inflaci, která ročně znehodnocuje úspory o více než 3 procenta.

Nejvýnosnější spořící účty ovládla Moneta. Inflace vám přesto sežere dvojnásobek
Sazby České národní banky v době koronavirové krize padají na dno. Aktuálně ČNB snížila repo sazbu na 0,25 procenta. Strmý pokles následovaly i další banky u svých spořících produktů. Naopak ke zvýšení úrokových sazeb u svých spořících účtů přistoupila Moneta Money Bank a Wüstenrot hypoteční banky. Obě banky stanovily svou úrokovou sazbu u vkladů bez omezení výše na 1,5 procenta.

Jak vypadá nejlepší zhodnocení? 1,5 procenta

V kategorii vkladů do 300 000 korun nabízí nejlepší podmínky Moneta Money Bank s 1,5 procenty, přestože stejnou sazbu nabízí i Wüstenrot hypoteční banka. U vkladu 100 000 korun tak dosáhneme u těchto bank roční zhodnocení 1 500 korun. 

Stejné pořadí platí i v případě kategorie od 300 000 do 600 000 korun. I zde vítězí dle porovnání podmínek Moneta Money Bank.

V případě úspor přesahujících 600 000 korun naopak vítězí Wüstenrot hypoteční banka. I v tomto případě získá střadatel zhodnocení 1,5 procenta. 

U všech kategorií se na třetím místě umístila Creditas. Tato banka se také dle hodnocení serveru www.BankovniPoplatky.cz stala v roce 2020 nejlevnější bankou. Právě díky vstřícné úrokové politice u této banky lidé nejen neplatí poplatky, ale náklady na vedení jejího běžnéh účtu jsou dokonce záporné. Banka tak klientům v souhrnu platí zato, že mají u ní veden svůj bankovní účet.

Inflace požírá úspory. Každý rok přijdeme u každé stokoruny o 3 koruny

I přes udržování relativně vysokých úrokových sazeb se vklad inflací znehodnocují. Inflace je totiž v České republice nejvyšší v celé Evropské unii. Aktuálně tak růst cen dosahuje u nás v průměru 3,2 procenta. Inflace je tak více než dvojnásobná, než úrokové zhodnocení u nejlepších vkladů. Ještě horší je však situace, kdy ponecháváme své úspory ležet volně na svých běžných účtech. Na běžných účtech je zhodnocení ještě výrazně nižší a obvykle nepřesahuje 0,1 procenta. Inflace tak každý rok znehodnotí naše úspory o výrazná 3 procenta. Na 100 korun úspor tak každý rok přicházíme aktuálně o 3 koruny.

U stavebního spoření dosáhneme výrazně větších zhodnocení

Ještě vyššího zhodnocení než u zmíněných spořících účtů dosáhneme s určitými omezeními u stavebního spoření, případně dalších investičních produktech. U stavebního spoření je však minimální riziko znehodnocení úspor a zákonem zajištěný státní příspěvek. Nevýhodou pak může být pro některé střadatele fakt, že po stanovenou dobu nesmí prostředky bezsankčně vybrat a volně použít. 

Výsledky hodnocení nejvýnosnějších spořících účtů:

V kategorii spořicích účtů s vklady do 300 tisíc Kč je nově první MONETA:

První příčka s nejvyšší úrokovou sazbou 1,5 % p.a. patří MONETA Money Bank se spořicím účtem typu Spoření. Ta od 23.4.2020 nabízí pro vklady do 1 mil. Kč úrokovou sazbu 1,5 % p.a., nad tuto částku pak úročí 0,25 %. 

Druhé místo se shodnou sazbou 1,5 % p.a. získala Wüstenrot hypoteční banka s Wüstenrot Spořicím účtem. Zvýhodněná úroková sazba ve výši 1,5 % p.a. je nabízena od 1.5.2020 pro nové klienty na období 6 měsíců bez omezení výše vkladu. Stávajícím klientům je nabízen navíc akční bonus ve výši 0,7 % p.a. na dobu 6 měsíců pro přívklady. Klienti tak mohou získat sazbu až 1,5 % (základní sazba 0,5 %, akční bonus 0,7 %, věrnostní bonus 0,3 %). Druhé místo jí patří zejména kvůli omezené době zvýhodnění.

Na třetí pozici postoupila Raiffeisenbank se Spořicím účtem XL. Ten je aktuálně úročen sazbou 1,25 % p.a. pro vklady do 150 tis. Kč za podmínky aktivního využívání účtu. Částka od 150 tis. Kč do 500 tis. Kč je úročena 0,70 % p.a. a nad 500 tis. Kč je úrok již jen 0,01 % p.a.

V kategorii spořicích účtů s vklady od 300 tisíc Kč do 600 tisíc Kč došlo ke kompletní změně:

První dvě místa jsou stejná jako v předchozí kategorii.

Na prvním místě je tedy MONETA Money Bank se spořicím účtem typu Spoření. Ta byla v minulém žebříčku druhá, nyní si tedy polepšila o jednu příčku. Spořicí účet je úročen 1,5 % p.a. pro vklady do 1 mil. Kč.

Druhá je se sazbou 1,5 % p.a. Wüstenrot hypoteční banka s Wüstenrot Spořicím účtem. Sazba je poskytována novým klientům po dobu 6 měsíců.

Třetí pozici získala Banka Creditas se Spořicím účtem + a úrokovou sazbou 1 % p.a. bez omezení výše vkladu.

V kategorii spořicích účtů s vklady nad 600 tisíc Kč je první Wüstenrot:

V kategorii spořicích účtů s vklady nad 600 tis. Kč si vyměnily pořadí MONETA Money Bank a Wüstenrot hypoteční banka z předchozí kategorie.

První příčku v této kategorii získala Wüstenrot hypoteční banka s Wüstenrot Spořicím účtem. Úrok pro nové klienty dosahuje výše 1,5 % po dobu 6 měsíců bez omezení výše vkladu.

Na druhé místo z minule prvního klesla MONETA Money Bank se spořicím účtem typu Spoření. Úroková sazba je taktéž 1,5 % p.a., nicméně „pouze“ na vklady do 1 mil. Kč, poté je sazba již „jen“ 0,25 % p.a. Z tohoto důvodu je na druhém místě.

Třetí pozice stejně jako v předchozí kategorii patří Bance Creditas se Spořicím účtem + a úrokovou sazbou 1 % p.a. bez omezení výše vkladu.

<hr>

Hlasujte v Ankety o nejabsurdnější bankovní poplatek v roce 2020 a pomozte nám ho zrušit ZDE!

Páka poplatkyNejvýnosnější spořící účty ovládla Moneta. Inflace vám přesto sežere dvojnásobek

spořící účet Moneta Bank
U spořícího účtu u MB došlo ke snížení úroku na 0,5 % . Podle veřejných zdrojů byla změna zjištěna ...
Diskutovat (1)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

35748416782

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

57


ČÍSLO TÝDNE 57 právě tolik procent Čechů nakupuje pravidelně na internetu. Je to o 18 procent více než v roce 2019, tedy před nástupem koronavirové krize. Zájem o internetové nakupování se bude zvyšovat i nadále.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,5070
Kurz USD Americký dolar 1 USD 22,4650
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,4955
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,9250
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 24,4635
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,0200
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,1531
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více