Vypnutí ekonomiky už vláda nepoužije. Druhá vlna však může zasadit další ránu


03. 08. 2020  00:03     Tomáš Volf     komentáře (0)

Žádná vláda už tlačítko OFF nejspíš nezmáčkne a na jejich rozhodnutí budou mít vliv nejen epidemiologové, ale i ekonomové. Bude to ale křehká rovnováha. HDP z mnoha zemí padá do hlubokého záporu. Nikdo nedokáže předpovědět jak ekonomiku může dále poškodit druhá vlna epidemie.

Vypnutí ekonomiky už vláda nepoužije. Druhá vlna však může zasadit další ránu
Česká ekonomika podle předběžných odhadů ČSÚ ve 2.Q meziročně klesla o 10,7 % a oproti prvnímu čtvrtletí letošního roku to bylo o 8,4 %. I když se jedná o hrozivý propad, trhy čekaly ještě horší výsledky. Hlavním důvodem poklesu je především zahraniční poptávka. 

Dočkali jsme se také HDP z Německa, který nás velmi zajímá vzhledem k provázanosti s českou ekonomikou. Německá ekonomika klesla meziročně o 11,7 % a mezičtvrtletně o 10,1 %. Německá vláda reagovala poměrně rychle. Byla jednou z prvních, která po nástupu koronavirové krize uvolnila restriktivní podmínky, navíc pumpuje do ekonomiky velké množství finančních prostředků, ze kterých budou sekundárně čerpat i české podniky a domácnosti. 

Francouzská ekonomika za stejné období klesla mezičtvrtletně o 13,8 %. Pád aktivity v tamní ekonomice je dobře vidět na číslech o zahraničním obchodě. Vývoz za 2.Q klesl o 25,5 %, dovoz o 17,3 %. 

Obrázek ze zbytku Evropy je hodně podobný. Španělská ekonomika ve druhém kvartále klesla o 22,1 % y/y a o 18,5 % q/q, italská o 17,3 % y/y a o 12,4 % q/q a ekonomika celé EMU propadla o rovných 15 % y/y a o 12,1 % q/q. 

Daleko nejhůře je na tom americká ekonomika. Ta vlivem koronavirové krize oproti prvnímu čtvrtletí spadla o neuvěřitelných 32,9 %, což je nejhorší výsledek v historii sledování. Kromě vládních výdajů klesly všechny složky a to včetně osobní spotřeby, vývozu nebo osobních investic. Podle FEDu se americká ekonomika letos propadne o 6,5 %. 

Situace se v USA zatím nelepší. Nejnovější data ukazují na 1,434 mil. nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti za poslední týden. Nahoru šel i počet pokračujících dávek na 17,018 mil., který ukazuje, že US trh práce se bude zotavovat nejspíš ještě dlouho. 

Většina nejnovějších dílčích čísel o měkkých indikátorech z mnoha zemí o spotřebitelské důvěře, podnikatelské důvěře, objednávkách zboží dlouhodobé spotřeby atd. nevyznívají vůbec špatně. Problém je v těch tvrdých datech, jako jsou HDP, obchodní bilance či nezaměstnanost, a to napříč zeměmi. To ukazuje na to, že spotřebitelé sice nejspíš dělají zásoby a omezují svou spotřebu v souvislosti s nejistotou budoucích příjmů, přesto jsou stále ochotni utrácet. Valná většina problémů ekonomik jde na vrub administrativním opatřením jednotlivých vlád. 

S příchodem druhé vlny koronaviru si nejspíš už žádná vláda netroufne vypnout celou ekonomiku. Nyní už všichni zjistili, kolik by to stálo. Vlády se naopak budou snažit najít balanc mezi zdravotním a ekonomických hlediskem. Politici by tak měli dávat nejen na doporučení epidemiologů, ale i ekonomů.        

Tomáš Volf


Citfin-Logo_2013_CMYK Celý článek naleznete na www.citfin.cz Vypnutí ekonomiky už vláda nepoužije. Druhá vlna však může zasadit další ránu

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

6842537246

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Nákupy kartou na internetu nadále potvrdíte u Air Bank i bez aplikace. Připravuje pro vás náhradní řešení


Nedávno jsme vám oznámili, že se začátkem dubna rozloučíme s možností potvrzovat některé nákupy kartou na internetu prostřednictvím samotného opsání číselného kódu z SMS. To pořád platí. Podle směrnice Evropské unie PSD2 to totiž už není dostatečný způsob ověření. Nic se nezměnilo ani na našem doporučení používat k potvrzování mobilní aplikaci My Air, protože je to nejen bezpečnější, ale také o dost pohodlnější způsob. Ostatně proto už většina z vás aplikaci k potvrzování používá.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 26,3470
Kurz USD Americký dolar 1 USD 22,1170
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,7465
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 30,5755
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,7565
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,1800
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,3973
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více