Centrální registr bankovních účtů přichází


08. 02. 2016  00:28     Miroslav Zeman     komentáře (0)

Centrální registr bankovních účtů se stává realitou. Vláda jeho zřízení schválila na svém posledním zasedání. Zavedení registru má pomoci v boji proti finanční kriminalitě a proti daňovým podvodům. Na druhé straně prý bude docházet ke zneužívání informací, říkají kritici. ČTĚTE DÁLE!

Centrální registr bankovních účtů přichází
Centrální registr účtů byl předmětem sporu České národní banky a vlády už před několika měsíci. Bance se totiž záměr nelíbil a kritizovala ho. Jeho zřízení bude prý velmi náročné a není zajištěna ochrana získaných informací. Tyto informace přitom mohou být zásadní v různých konkurenčních sporech, nebo nekalých praktikách některých podnikatelů. Už v minulosti se přitom ukázalo, že některý podnikatelé měli díky bohatým kontaktům s policisty či politiky exkluzivní přístup k různým utajeným informacím. Dle původního záměru totiž měl fungovat registr nikoliv jako pouhý seznam účtů, ale měl také zobrazovat zůstatky na účtech, a nebo dokonce náhled na pohyby na těchto účtech. Je zřejmé, že bankovní tajemství a ochrana by bylo tímto zásahem zcela zrelativizováno.

Vláda tedy vyjednala s Českou národní bankou kompromis. Nemusíme se tedy nyní obávat, že by někdo nekompetentní, nebo i kompetentní projížděl náš účet a zkoumal pohyby na něm, kdykoliv se mu zachce. Centrální registr bude fungovat skutečně jen jako registr. Orgány činné v trestním řízení, nebo finanční úřady z něj pouze zjistí, kde má která osoba či firma otevřený účet. Nezjistí tak pohyby, ani zůstatky na tomto účtu, ani jiné citlivé informace. Orgán se pak může mnohem rychleji než nyní dostat k potřebným informacím o kontrolované či prověřené osobě. Nemusí se tak automaticky jako nyní obracet na všechny banky působících v naší zemi a čekat na odpovědi. Stačí se nově obrátit přímo na banky u nichž bude mít kontrolovaná osoba registrován účet zanesený v centrálním registru účtů. Aby se tak příslušný orgán dostal ke konkrétním, citlivým informacím, musí mu je poskytnout samotná banka, přičemž tento postup je výrazně bezpečnější a kontrolovatelný.

V této podobě tak může být centrální registr účtů skutečně užitečný a může pomoci lépe potírat hospodářskou kriminalitu a daňové úniky.

POJĎTE ROZHODNOUT O SVÉ NEJVSTŘÍCNĚJŠÍ BANCE A OZNÁMKUJTE SVOU BANKU V UNIKÁTNÍM HODNOCENÍ PRVNÍHO KLIENTSKÉHO RATINGU BANK GEEN VSTŘÍCNÁ BANKA ZDE!

geen_vstricnaCentrální registr bankovních účtů přichází

Diskutovat (0)