Raiffeisen International vykázala nižší konsolidovaný zisk kvůli tvorbě opravných položek


14. 05. 2009  09:31     Tomáš Kofroň     komentáře (0)

Provozní zisk Raiffeisen International v prvním čtvrtletí vzrostl o sedm procent. Tvorba opravných položek je však meziročně téměř 5x vyšší, proto došlo k poklesu konsolidovaného zisku. Celková aktiva dosáhla 80 miliard eur.

Raiffeisen International Bank-Holding AG hospodařila v prvním čtvrtletí letošního roku s konsolidovaným ziskem ve výši 56 milionů eur, což meziročně představuje pokles o 78 procent. Hlavním důvodem tohoto poklesu je výrazný nárůst tvorby opravných položek, které vzrostly o 379 procent na 445 milionů eur. Zisk před zdaněním klesl o 78 procent na 84 milionů euro, zisk po zdanění o 77 procent na 64 milionů eur. Celková aktiva klesla o 6,5 procenta na 79,9 miliardy eur. Provozní zisk banky dosáhl 536 milionů eur, což představuje meziroční nárůst o sedm procent. „Ve velké části zemí, ve kterých působíme, jsme kvůli negativnímu vývoji na trzích výrazně zvýšili tvorbu opravných položek. Náš obchodní model a naše síla nám přesto v prvním čtvrtletí umožnily vstřebat dopady celosvětové recese, která se již plně rozšířila i do střední a východní Evropy,“ řekl generální ředitel Raiffeisen International Herbert Stepic. Nejvýznamnější částí příjmů nadále zůstávají čisté úrokové výnosy, které vzrostly o osm procent na 767 milionů eur. Výnosy z poplatků naopak klesly o 11 procent na 294 milionů eur, především kvůli nestálému vývoji regionálních měn, vliv mělo i zavedení eura na Slovensku. V prvním čtvrtletí došlo k výraznému nárůstu nesplácených úvěrů, skupina proto vytvořila opravné položky ve výši 445 milionů eur, což je meziroční nráůst o 379 procent. Špatné úvěry přitom pocházejí především z Ukrajiny, Ruska, Maďarska a Srbska. Podíl nesplácených úvěrů na celkovém portfoliu vzrostl o 1,7 procentního bodu na 4,8 procenta. Skupina se v prvním čtvrtletí zaměřila na snižování nákladů, celkové náklady klesly o dvě procenta na 574 milionů eur. Poměr nákladů a výnosů (C/I) se tak zlepšil o 2,1 procentního bodu na 51,7 procenta. „Toto zlepšení ukazuje, že naše kroky vedoucí k větší kontrole nákladů byly správné. Spolu s větším důrazem na řízení rizik nám tato opatření umožňují uspět v boji proti krizi,“ dodal finanční ředitel skupiny Martin Grüll. Celkový počet zaměsntanců skupiny od počátku roku klesl o téměř 1500 na 61.891. K propouštění došlo především na Ukrajině, poklesy v Rusku a Bulharsku byly způsobeny především tím, že skupina nenahrazovala přirozené odchody novými zaměstnanci. Meziročně se počet zaměstnanců zvýšil o šest procent.

Ke konci března skupina obsluhovala klienty na 3208 pobočkách, což je meziroční nárůst o 174 obchodních míst. Od počátku roku to však představuje pokles o 23 zavřených poboček. Počet klientů od počátku roku vzrostl přibližně o 200 tisíc a dosáhl 14,9 milionu.Raiffeisen International vykázala nižší konsolidovaný zisk kvůli tvorbě opravných položek

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

16632596855

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne 345 000

345000


ČÍSLO TÝDNE: 345 000 právě tolik žádostí obdržely dosud banky o odklad splácení hypotečních a spotřebitelských úvěrů. Klienti tak na splátkách ušetří až 10 miliard korun.


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více