Euro v ČR by vše zhoršilo, ceny by byly výrazně vyšší


14. 10. 2021  10:23     Tomáš Volf     komentáře (0)

Přijetí eura se okrajově objevilo i ve volební kampani, přestože toto téma v ČR nemá podporu veřejnosti. Podstatným argumentem proti euru je faktor rychlejšího zdražování po zavedení společné evropské měny v zemi. Co by se stalo s českými cenami dnes dobře vidíme na příkladu Slovenska.

Euro v ČR by vše zhoršilo, ceny by byly výrazně vyšší
Kdyby ČR přijala euro, ceny by to katapultovalo vzhůru. Klíčový je rozdíl mezi inflací a sazbami v ČR a v EMU (země platící eurem). Po přijetí eura národní centrální banka ztrácí pravomoc řídit cenovou stabilitu. Vysoký růst cen řeší centrální banka růstem sazeb. Naopak v době, kdy cenová hladina roste pomalu, může centrální banka držet sazby dole.

Dobře je to vidět na postupu centrálních bank zemí V4. Ceny v ČR rostou meziročně o 4,9 % a ČNB zvedla sazby na 1,5 %. Maďarská inflace je na 5,5 % a sazby má dnes 1,65 %. Polsko má zdaleka nejvyšší inflaci ze zemí V4, a sice 5,8 % a také začalo zvyšovat svou sazbu. Tamní NBP dlouho odolávala, ale na posledním zasedání prudce zvedla klíčovou sazbu z 0,1 % na 0,5 % a zdá se, že neřekla poslední slovo.

Na postup centrálních bank se mohou názory lišit, důležitá je však jejich suverenita. Na Slovensku je dnes inflace 4,6 %, ale jelikož NBS nemá pravomoc řídit měnovou politiku, protože jí přenesla na ECB, platí tam proto stejná základní sazba jako v ostatních zemích EMU, tedy 0 %. ECB nulovými sazbami podporuje ekonomický růst, ale především řídí evropskou inflaci a ta je pouze 3,8 %.

 

          Sazby

            Inflace

Polsko

0,50 %

5,80 %

Maďarsko

1,65 %

5,50 %

ČR

1,50 %

4,90 %

Slovensko

 

4,60 %

EMU (Evropská měnová unie)

0 %

3,40 %

To v překladu znamená, že tam, kde by NBS už dávno nejspíš sazby zvedla a krotila by slovenskou inflaci, ECB vyčkává, protože evropská inflace je stále relativně nízká. Slovenská inflace se do evropského růstu cen promítá skutečně zanedbatelně. Slováci tak musejí, a ještě dlouhou dobu budou muset, sáhnout do peněženky výrazně hlouběji a jejich úspory ztrácí hodnotu bez výhledu na nějaké podstatné zlepšení situace.

Země, která chce přijmout euro, musí splnit jasně daná Maastrichtská kritéria a ČR nyní plní pouze jedno z nutných pěti.

  1. Deficit letošního státního rozpočtu se ani náhodou neblíží maximální hranici 3 % HDP.
  2. Pro splnění kritéria stability kurzu koruny k euru by ČR musela dva roky před samotným přijetím společné měny vstoupit do systému ERM II, ve kterém by ČNB řídila kurz EURCZK.
  3. Cenová stabilita, neboli míra odlišnosti domácí inflace od inflace tří zemí EMU s nejnižším tempem růstu cen, je dnes také sci-fi.
  4. Sbližování úrokových sazeb je kritérium, které ČR také nesplňuje.
  5. Jediným kritériem, které ČR plní s přehledem a je dokonce jednou z nejúspěšnějších zemí EU, je výše veřejného dluhu, který nemá problém vejít se do 60 % HDP.

I přes zjevné klady společné evropské měny v oblasti zahraničního obchodu a cestovního ruchu, kde je euro beze sporu přínosem, by pro ČR znamenalo více problémů než výhod. Zbavení se suverénní centrální banky, a tedy možnosti řídit domácí inflaci skrze sazby, by v dnešní době znamenalo díru do peněženek všech občanů ČR.

Ing. Tomáš Volf

Project & Communication Specialist

Citfin-Logo_2013_CMYKEuro v ČR by vše zhoršilo, ceny by byly výrazně vyšší

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

24166463713

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

2000


ČÍSLO TÝDNE 2000 - právě tolik korun dostane každá domácnost tento rok příspěvek od státu v rámci úsporného tarifu jako kompenzaci za drahé energie. Jedná se o výrazně menší čásku než o jaké se dříve mluvilo. Anketa uvnitř.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,3520
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,7420
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,2250
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 28,7965
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,2050
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,1950
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9826
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více