Jak využít nízkých úrokových sazeb?


11. 03. 2014  14:29     Golem Finance     komentáře (0)

Úrokové sazby na rekordních minimech jsou brzdou, ale zároveň i příležitostí pro zajímavé produktové inovace. Jaké zajímavé novinky banky představily v loňském roce a s čím by mohly na trh vstoupit letos?

Jak využít nízkých úrokových sazeb?




Inovační cyklus se díky rekordně nízkým úrokovým sazbám téměř zastavil. Kolbištěm, kde se banky střetávají se svou nabídkou hypoték, se stala především cena úvěru – výše úrokových sazeb a poplatků. Což se přeneseně promítá v minimu zásadnější produktových či procesních inovací. Při porovnání nákladovosti vývoje nového produktu a stávající úrovni cen a zohledněním životnosti hypotéky, která se díky refinancování rok od roku zkracuje, totiž berou jakékoliv inovační aktivity velice rychle za své.

Za celý loňský rok jsme v rámci pravidelného monitoringu cenových, produktových a procesních inovací zaregistrovaly 3 zásadnější úvěrové inovace. Pravděpodobně největší přidanou hodnotu z pohledu klienta nabízí Rádcova hypotéka od Raiffeisenbank. Banka v rámci této služby nabízí klientům poradenství při výběru nemovitosti, vyhodnocení technického stavu nemovitosti, poradenství se smluvní dokumentací. Koncept této služby je postaven jako bezpoplatkový, kdy odměna za služby rádce vyplývá z vyjednané slevy z pořizovací ceny, což je jedna z hlavních služeb, kterou Rádcova hypotéka nabízí. Do určité částky je tato odměna dána fixně, nad tuto hranici se o uspořenou částku procentuálně dělí klient a rádce.

3 tipy na inovace

Období nízkých úrokových sazeb však nabízí optimální prostředí pro nabídku produktu, díky kterému klient bude těžit ze stávajících nízkých sazeb po co nejdelší dobu splatnosti hypotéky a bance poskytne příležitost pro navázání dlouhodobějšího vztahu s klientem. V tomto směru vidíme 3 zajímavé příležitosti.

Interest-only hypotéka

V případě této hypotéky klient platí buď po časově omezené období, nebo do konce po celou dobu splatnosti úvěru pouze úroky z dlužné částky a jistinu buď začne anuitně splácet po uplynutí smluveného období, nebo jistinu uhradí jednorázově. Tato hypotéka je zajímavá jednak pro klienty, kteří si chtějí odečíst z daní co největší sumu úroků. Za druhé pro klienty, kteří chtějí a umějí využít stávajícího prostředí nízkých úrokových sazeb úvěrů a volné prostředky raději investují, než aby je použili na splátku jistiny. A třetí skupinou jsou klienti, kteří potřebují překlenout určitou situaci nebo časové období. Např. při výpadku příjmu jednoho z manželů na rodičovské dovolené a předpokládají, že úvěr budou plně splácet, až budou oba opět vydělávat. V období výstavby se tento typ splácení osvědčil a je na trhu běžný. Samostatný a propracovaný produkt typu interestonly na trhu však zatím chybí.

Portfolio hypotéka

Další inovací je portfolio hypotéka, která umožňuje kombinaci více typů fixací případně typů úrokových sazeb (fixní, variabilní) v jedné hypotéce. Tato hypotéka je zajímavá pro klienty, kteří chtějí využít stávajících nízkých sazeb a sazbu by si rádi podrželi na co nejdelší období, ale zároveň si chtějí zachovat určitou míru flexibility. Modelová hypotéka by mohla vypadat například tak, že polovinu částky bude úročena úrokovou sazbou s delší fixací (5 let, 7 let, 10 let) a polovina plovoucí úrokovou sazbou s možností předčasného splacení, kdykoliv a bez sankce.

Hypotéka s úrokovým stropem

Nejčastěji se tato služba využívá u hypoték s variabilní sazbou, u které díky úrokovému stropu klient získá jistotu, že po celou dobu splatnosti výše úrokové sazby nepřekročí stanovenou výši např. 5 procent. Tuto inovaci jsme v loňském roce na českém trhu zaznamenali, ovšem nikoliv v případě hypotečních bank, ale u Stavební spořitelny České spořitelny, která obdobu úrokového stropu (CAPu) využívá v případě Hypoúvěru.

Krom zmíněných inovací současné období vytváří poptávku po produktech či službách, kdy by si klient mohl stávající úrokovou sazbu zarezervovat dopředu. A to jak v případě nové hypotéky, tak u běžících úvěrů, kdy klientům končí fixace třeba až za rok. Tento požadavek již banky umějí řešit, jen je třeba si o tuto službu říci, nebo využít služeb hypotečního specialisty, který dokáže poradit, jak stávajících nízkých úrokových sazeb využít.

Zdroj: GOLEM FINANCE, banky



Jak využít nízkých úrokových sazeb?

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

16636878064

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

60


ČÍSLO TÝDNE - 60 právě tolik miliard korun investovaly tuzemské firmy do online reklamy na internetu. Je to rekordní částka, která potvrzuje výrazné zvýšení zájmu o reklamu na internetu nejen v České republice.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,1670
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,4820
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,8250
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,3780
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,7300
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,4150
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,0573
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více