Jaká je důstojná mzda v ČR? Podle odborníků 35 tisíc korun


29. 04. 2022  08:33     Miroslav Zeman     komentáře (0)

Důstojná mzda v České republice, která zajistí pracujícímu občanovi důstojnou životní úroveň má být 35 tisíc korun. V případě Prahy se jedná o částku ještě o 5 tisíc korun vyšší, tedy 40 tisíc korun měsíčně. Máte takový příjem?

Jaká je důstojná mzda v ČR? Podle odborníků 35 tisíc korun
Částka minimální důstojné mzdy se velmi blíží průměrné mzdě v České republice. Problémem průměrné mzdy je však paradox, že na ni nedosáhne více než dvě třetiny zaměstnanců. To svědčí o výrazných rozdílech mezi platy nejlépe vydělávajících lidí a ostatními zaměstnanci.

Minimální důstojná mzda

Odborníci určili částku důstojné mzdy na pozadí aktuální rekordní inflace a zběsilého zdražování energií, které nutně negativně zasahují do rozpočtu domácností a v průběhu času také znehodnocují reálné příjmy zaměstnanců. V letošním roce se tak dokonce předpokládá po mnoha letech snížení reálné hodnoty platů zaměstnanců. V praxi to znamená, že si za mzdu v letošním roce, i po započtení jejího růstu koupíte méně než v loňském roce.

Částka minimální důstojné mzdy je prý určena tak, aby se za ni dalo pořídit přiměřené množství potravin, náklady na kulturu, zdravotní prostředky, uhradit energie, další náklady na bydlení, ale třeba i mimořádné výdaje.

Termín pracující chudoba

Více než polovina zaměstnanců v České republice je podle hodnocení odborníků chudá, i když pracuje na plný pracovní úvazek. Může zato právě mzda, která je nižší než minimální důstojná mzda, nebo můžeme také mluvit o podprůměrné mzdy. Jedná se o negativní trend, který odkazuje na to, že Česká republika je stále nízkonákladová ekonomika s nízkou produktivitou, která neumožňuje platit zaměstnance tak jako například u našich západních sousedů. Jedná se o velký problém, kdy i zaměstnaný člověk může být demoralizován tím, že ačkoliv pracuje, snaží se vyniknout, stejně si nevydělá tolik aby normálně uspokojil své životní potřeby a cíle.Jaká je důstojná mzda v ČR? Podle odborníků 35 tisíc korun

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

15394718585

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

3,04


ČÍSLO TÝDNE - 3,04 právě tolik bilionů korun činily v březnu tohoto roku vklady českých domácností v bankách. Proti únoru se však vklady poprvé od roku 2017 snížily. Rekordní inflace nutí střadatele s penězi lépe a efektivněji nakládat než je pouze nechat ležet na účtech u bank.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,6470
Kurz USD Americký dolar 1 USD 22,9680
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,3620
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 28,7930
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,9100
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,4500
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9857
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více