Rekordní listopad v úvěrech na bydlení. Jaký bude rok 2017?


23. 12. 2016  10:56          komentáře (0)

Stavební spořitelny v listopadu poskytly úvěry za rekordních 6 miliard korun. Objem poskytnutých v listopadu poskytnutých hypoték dosáhl závratných 29,7 miliardy korun. V celkovém ročním účtování suma sjednaných úvěrů vystoupá nad 220 miliard korun a celkově banky a spořitelny rozpůjčují za letošek na bydlení více než 270 miliard korun. Co nás čeká příští rok?

Rekordní listopad v úvěrech na bydlení. Jaký bude rok 2017?
Letošní listopad už jen tak něco nepřekoná

Stavební spořitelny v listopadu klientům rozpůjčovaly bezmála 6 miliard korun, což je druhý nejlepší výsledek v 6leté historii. V souhrnu za uplynulých 11 měsíců to dělá 47 miliard a s připočtením prosincové produkce to bude téměř s jistotou přes 50 miliard korun. 

graf1

Banky v listopadu podle dat serveru hypoindex.cz* poskytnuly 14 386 hypotečních úvěrů, což je o téměř 60 % více než v loňském roce a celková suma sjednaných hypoték vystoupala na závratných 29,7 mld. Kč (y/y +78 %). Dosavadní rekord z letošního června banky překonaly banky téměř 5 miliard a oproti loňsku produkce vzrostla o 78 %. Příčinou rekordních výsledků je jednoznačně začátek platnosti nového zákona o spotřebitelském úvěru, který jednak přináší nová pravidla pro posuzování bonity klientů a s novými podmínkami předčasného splacení banky začaly hypotéky zdražovat. To se zatím projevilo pouze v nabídkových sazbách a indexem, průměrná úroková sazba v listopadu sjednaných úvěrů ještě klesala. Hodnota FINCENTRUM HYPOINDEXU meziměsíčně o 3 setiny procentního bodu na 1,77 % (y/y – 32 bps.). Průměrná výše hypotéky v listopadu vystoupala na 2,063 mil. Kč, což je o 219 000 Kč více než loni touto dobou.

graf2

 

 

V součtu tedy letos banky a stavební spořitelny poskytnou na bydlení přes 270 miliard korun! To je o 25 miliard více než loni. Procentuálně trh letos vyroste meziročně o 10 procent.  

 

Jak se bude dařit úvěrům na bydlení v roce 2017? 

Situace domácností bude velmi dobrá, předpokládáme stabilní zájem o pořízení vlastního bydlení nebo jeho vylepšení. Dostupnost bydlení se však bude postupně zhoršovat v důsledku růstu úrokových sazeb a cen nemovitostí. Ty sice neporostou tak rychle, jako letos, ale i tak očekáváme růst okolo 5 procent.

 

Alfou a omegou hypotečního trhu jsou úrokové sazby. Vývoj posledních dní potvrzuje naši hypotézu listopadového dosažení cenového dna. V listopadu a prosinci již dochází k nárůstu sazeb, přičemž nejvíce rostou sazby hypoték s fixací nad 5 let. V roce 2017 očekáváme pozvolný růst sazeb v důsledku zdražování ceny peněz na mezibankovním trhu. Průměrná úroková sazba se bude pohybovat zhruba na úrovni loňského roku, tedy mírně přes 2 procenta. Pro bonitní klienty by však ani v příštím roce měla být dosažitelná reálná sazba pod 2 procenty.

 

Zásadní legislativní změny týkající se hypoték nejsou zatím v roce v roce 2017 hlášeny. Zákon o spotřebitelském úvěru si bude tzv. „sedat“. Nicméně od dubna začne platit doporučení ČNB omezující maximální výši hypotéky na 90 % zástavní hodnoty nemovitosti (LTV) a limity určující bankám maximální podíl hypoték poskytnutých v pásmu 80 – 90 %.Tato změna bude znamenat, že méně lidí dosáhne na hypotéku a bude muset část pořizovací ceny financovat z vlastních zdrojů nebo jiným úvěrem.

 

Poptávka po hypotečních úvěrech bude v roce 2017 stále vysoká, ale méně klientů hypotéku získá. Letos objem sjednaných hypoték i díky rekordnímu listopadu vysoko přesáhne 220 miliard korun*. V roce 2017 podle našeho názoru dojde k určitému poklesu roční produkce hypoték a objem hypoték by se mohl pohybovat v optimistickém scénáři okolo 200 miliard korun. Hodně bude záležet na vývoji úrokových sazeb. Pokud by z nějakého důvodu došlo ke skokovému zdražení hypoték s výhledem na další růst, objem by mohl výrazně vzrůst, jak by si klienti chtěli obstarat hypotéky ještě za původních – cenově výhodnějších podmínek. Jen málo bank na trhu totiž nedokáže počkat s čerpáním úvěru déle než 12 měsíců.

 

Zavedení maximálních limitů LTV u hypoték představuje hozenou rukavici pro stavební spořitelny, které se mohou ve větší míře podílet na dofinancovávání. Letošní produkce stavebních spořitelen se bude podle našeho odhadu pohybovat okolo 50 miliard korun. V roce 2017 by se stavební spořitelny, pokud využijí potenciálu trhu, mohly pohybovat v pásmu 55 – 60 miliard.  

graf3

„Podmínky pro pořízení vlastního nebo zlepšení stávajícího bydlení budou stále velice dobré. Ceny úvěrů budou i nadále velice příznivé, horší to bude s jejich dostupností. Pro některé klienty se brána k vlastnímu bydlení v roce 2017 pravděpodobně uzavře. Nemluvě o dostupnosti a cenách kvalitních nemovitostí, kterých je na trhu stále méně,“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM FINANCE, která se specializuje na hypotéky a úvěry ze stavebního spoření. „Z pohledu bank a stavebních spořitelen očekáváme opět vysoce nadprůměrný rok, kdy objem sjednaných úvěrů může opět atakovat hranici 250 miliard korun,“ říká Libor Ostatek.  

 

*odhad včetně bank nereportujících své výsledky portálu hypoindex.cz ani MMR (mBank, Oberbank, Fio banka, WSPK) 

 

 Rekordní listopad v úvěrech na bydlení. Jaký bude rok 2017?

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

28393458471

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

23


ČÍSLO TÝDNE 23 právě tolik procent lidí do 26 let bydlí u svých rodičů. Ještě loni to bylo 15 procent. V nárůstu se odráží výrazné zdražování cen nemovitostí, zejména bytů ve velkých městech a současně zvyšující se úroky z hypoték. Novou šanci dostává nájemní bydlení.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,3590
Kurz USD Americký dolar 1 USD 21,6420
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,5035
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,5545
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,4105
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,1300
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,1228
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více