Antimonopolní úřad zváží fúzi stavebních spořitelen


07. 01. 2008  10:05     ČTK     komentáře (0)

Antimonopolní úřad by měl nejspíš do měsíce posoudit fúzi Raiffeisen stavební spořitelny a Hypo stavební spořitelny. Firmy už mu poslaly žádost o povolení spojení. Prodej, který by měl zvýšit podíl nového peněžního ústavu na českém trhu nad 20 procent, musí zhodnotit ještě Česká národní banka. Spojením by měla vzniknout česká dvojka stavebního spoření s více než milionem smluv. Jedničkou je Českomoravská stavební spořitelna, má skoro 2,5 milionu smluv.

Antimonopolní úřad by měl nejspíš do měsíce posoudit fúzi Raiffeisen stavební spořitelny a Hypo stavební spořitelny. Firmy už mu poslaly žádost o povolení spojení.
Prodej, který by měl zvýšit podíl nového peněžního ústavu na českém trhu nad 20 procent, musí zhodnotit ještě Česká národní banka. Spojením by měla vzniknout česká dvojka stavebního spoření s více než milionem smluv. Jedničkou je Českomoravská stavební spořitelna, má skoro 2,5 milionu smluv.
Raiffeisen získá v Hypo stavební spořitelně stoprocentní podíl. Výši transakce nechtějí banky zveřejnit. Podle dřívějších odhadů by se mohla pohybovat mezi dvěma miliardami až třemi miliardami korun. Pro zákazníky obou spořitelen se podle vedení Raiffeisen prodejem a sloučením v zásadě nic nezmění.
Oba ústavy dostaly v minulosti od ÚOHS spolu s dalšími čtyřmi stavebními spořitelnami pokutu za kartel. Případem se teď bude zabývat soud, na který se banky obrátily.
Hypo patří do skupiny UniCredit Bank, která vznikla sloučením HVB Bank a Živnostenské banky na počátku loňského listopadu. Ke konci loňského září evidovala spořitelna přes 420.000 smluv o stavebním spoření.
Raiffeisen má smluv asi o polovinu víc, od ledna do září půjčila na bydlení přes pět miliard korun, což je zhruba desetina hodnoty všech smluv uzavřených v Česku v prvních třech čtvrtletích. Spořitelnu vlastní ze 75 procent Raiffeisen Bausparkassen Holding, zbylých 25 procent patří tuzemské Raiffeisenbank.Antimonopolní úřad zváží fúzi stavebních spořitelen

Diskutovat (0)