Banky zavádějí levné výběry peněz v cizině


03. 07. 2008  21:41     Olga Skalková (iHned.cz)     komentáře (0)

Při dovolené v zahraničí můžou Češi ušetřit jako nikdy předtím. Silnější koruna vynáší při směně větší obnos v cizí měně a stále víc bank ruší drahé poplatky za výběry v bankomatech v cizině.

Při dovolené v zahraničí můžou Češi ušetřit jako nikdy předtím. Silnější koruna vynáší při směně větší obnos v cizí měně a stále víc bank ruší drahé poplatky za výběry v bankomatech v cizině.

Naposledy k tomu od včerejška sáhla UniCredit Bank. Klienti, kteří mají její mezinárodní platební kartu, zaplatí za výběry v bankomatové síti UniCredit Group stejně jako v Česku. Zatímco dosud jim banka strhávala z účtu sto korun plus půl procenta z vybrané částky, teď je to pět korun. A majitelé osobních účtů to mají většinou zadarmo.

"Stejně sjednocuje poplatky za tuzemské a zahraniční výběry celá UniCredit Group," říká Tomáš Pavlík, mluvčí tuzemské UniCredit Bank. Nabídka se vztahuje na patnáct tisíc bankomatů v 16 zemích Evropy, včetně Chorvatska. Adresy bankomatů se dají vyhledat na internetové aplikaci UniCredit Bank.

S bezplatnými výběry v zahraničí začala loni mBank, která na tomto benefitu postavila vstupní reklamní kampaň. I když to její konkurenti popírají, strategii vysokých poplatků v řádu stokorun přehodnocují.

Česká spořitelna snížila letos klientům výběry z bankomatů s logem Erste Bank na šest korun. V sedmi středoevropských zemích za výběr zaplatí stejně jako u bankomatu spořitelny v Česku. ČSOB od června do konce září dotuje celý poplatek studentům z pěti výběrů měsíčně kdekoliv po světě. Snižováním poplatků se banky snaží udržet klienty. Při výběru z bankomatu se při přepočtu na domácí měnu užívá většinou výhodnější kurz než ve směnárnách.

Ne všichni klienti tuzemských bank ale můžou zvýhodněné poplatky za výběry z bankomatů v cizině využívat. V tom případě jim banka strhne za transakci poplatek ve výši kolem sto korun plus půl procenta z vybírané částky.

Při cestě do zahraničí se dá přitom nejvíce ušetřit, když se platí přímo platební kartou, potvrzují bankéři.

Při platbě kartou klient už žádné další poplatky neplatí, protože to za ně dělá obchodník.

Navíc v tom případě banka přepočítá utracenou částku na koruny kurzem deviza prodej. Ten je zpravidla výhodnější než kurz valuta prodej, který se používá ve směnárnách. Stejný kurz jako při platbě kartou používají banky i při výběrech peněz z bankomatů.

Podle bankéřů ale nelze jednoznačně říct, zda je výhodnější výběr z bankomatu nebo směna peněz v bance.

"Vedle samotného kurzu také záleží na tom, zda má klient přístup ke zvýhodněným výběrům z bankomatů, nebo zda platí poplatek za směnu peněz v bance. Vyplatí se proto sledovat nejen kurzy, ale i akční nabídky jednotlivých bank," upozorňuje Pavla Plachá z České spořitelny.

Některé banky v létě proto nabízejí další mimořádné akce. Poplatek za směnu peněz, který je jedno procento z vybírané částky, minimálně 50 korun, si do konce září neúčtuje Česká spořitelna.

Za nákup 100 eur na pobočce České spořitelny se tak včera platilo 2452 korun, zatímco při výběru 100 eur z bankomatu v Itálii by klient spořitelně při vyúčtování zaplatil 2564 korun.

Akční nabídku na prázdniny má také Volksbank. Ta zavedla takzvanou Holiday kartu, s níž se za poplatek 29 korun dá vybrat v jakémkoliv bankomatu v zahraničí. Další nabídku má banka HSBC, která má výběry na karty se svým logem kdekoliv v zahraničí zdarma.Banky zavádějí levné výběry peněz v cizině

Diskutovat (0)