Vyšehradské fórum:
Bankovní systém opakovaně selhává


20. 10. 2016  15:18          komentáře (0)

Bankovní systém selhal a selhává opakovaně dál. Politickým a ekonomickým elitám ve vládách a centrálních bankách není radno věřit. Narůstající zadlužování veřejného sektoru povede k úpadku světové ekonomiky a rozpadu Evropské unie. Tato nelichotivá vize budoucnosti zazněla na čtvrtém ročníku konference Vyšehradské fórum.

Vyšehradské fórum: Bankovní systém opakovaně selhává
Je-li potlačeno tržní fungování úrokových sazeb, nemůže fungovat hospodářský cyklus. A nefunguje-li princip hospodářského cyklu, nemůže docházet k periodické očistě ekonomického systému, a tudíž nemůže fungovat ani tržní ekonomika, bez čehož nemůže být fungování ekonomiky efektivní,“ upozornil na konferenci profesor Oldřich Rejnuš, kterýpřednáší na Fakultě podnikatelské VUT v Brně a na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity.

Evropská unie je podle něj křehká a její budoucnost je ohrožena mnoha faktory, například bankrotem významné evropské banky, kolapsem Ukrajiny, uprchlickou krizí nebo kolapsem společné evropské měny. Obyčejní lidé by se na tyto scénáře měli podle něj dobře připravit. Musí se naučit spravovat své majetkové portfolio a včas převést své finanční investice na investice reálné, jako jsou podle Rejnuše například drahé kovy.

Hlavním viníkem krize je podle slovenského ekonoma a předsedy Institutu ekonomických a společenských analýz Juraje Karpiše  finanční systém založený na nekrytých penězích s nuceným oběhem, tzv. fiat money. Ty nazývá„zlé peníze“ a považuje je za hlavní příčinu současného stavu zadlužení.

Karpiš se domnívá, že by centrální banky neměly mít monopol na vytváření peněz, tuto možnost by raději svěřil soukromému sektoru. Dobře si je však vědom, že tento scénář politici nikdy nedopustí. Proto radí, jak žít kvalitní život „zlým penězům“ navzdory: žít bez dluhů, spořit, investovat a nezapomínat na zlato jako na bezpečný přístav.

Vyšehradské fórum pořádá společnost Golden Gate CZ, letos se akce v pražském Kongresovém centru zúčastnilo rekordních 1500 posluchačů.Vyšehradské fórum: Bankovní systém opakovaně selhává

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

14503170627

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

5,75


ČÍSLO TÝDNE 5,75 na tolik procent vzrostla základní úroková sazba stanovená Českou národní bankou. Lidem s úvěry a hypotékami nastávají velmi těžké časy. Bankám budou platit o tisíce korun více.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,7040
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,6780
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,2865
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 28,9560
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,5645
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,4200
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9938
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více