Vyšehradské fórum:
Bankovní systém opakovaně selhává


20. 10. 2016  15:18          komentáře (0)

Bankovní systém selhal a selhává opakovaně dál. Politickým a ekonomickým elitám ve vládách a centrálních bankách není radno věřit. Narůstající zadlužování veřejného sektoru povede k úpadku světové ekonomiky a rozpadu Evropské unie. Tato nelichotivá vize budoucnosti zazněla na čtvrtém ročníku konference Vyšehradské fórum.

Vyšehradské fórum: Bankovní systém opakovaně selhává
Je-li potlačeno tržní fungování úrokových sazeb, nemůže fungovat hospodářský cyklus. A nefunguje-li princip hospodářského cyklu, nemůže docházet k periodické očistě ekonomického systému, a tudíž nemůže fungovat ani tržní ekonomika, bez čehož nemůže být fungování ekonomiky efektivní,“ upozornil na konferenci profesor Oldřich Rejnuš, kterýpřednáší na Fakultě podnikatelské VUT v Brně a na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity.

Evropská unie je podle něj křehká a její budoucnost je ohrožena mnoha faktory, například bankrotem významné evropské banky, kolapsem Ukrajiny, uprchlickou krizí nebo kolapsem společné evropské měny. Obyčejní lidé by se na tyto scénáře měli podle něj dobře připravit. Musí se naučit spravovat své majetkové portfolio a včas převést své finanční investice na investice reálné, jako jsou podle Rejnuše například drahé kovy.

Hlavním viníkem krize je podle slovenského ekonoma a předsedy Institutu ekonomických a společenských analýz Juraje Karpiše  finanční systém založený na nekrytých penězích s nuceným oběhem, tzv. fiat money. Ty nazývá„zlé peníze“ a považuje je za hlavní příčinu současného stavu zadlužení.

Karpiš se domnívá, že by centrální banky neměly mít monopol na vytváření peněz, tuto možnost by raději svěřil soukromému sektoru. Dobře si je však vědom, že tento scénář politici nikdy nedopustí. Proto radí, jak žít kvalitní život „zlým penězům“ navzdory: žít bez dluhů, spořit, investovat a nezapomínat na zlato jako na bezpečný přístav.

Vyšehradské fórum pořádá společnost Golden Gate CZ, letos se akce v pražském Kongresovém centru zúčastnilo rekordních 1500 posluchačů.Vyšehradské fórum: Bankovní systém opakovaně selhává

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

13559135522

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

192


ČÍSLO TÝDNE 192 právě tolik miliard vykázal státní rozpočet schodek ke konci měsíce dubna. Jedná se o dosud nejvyšší schodek v historii České republiky. Za jeho vznikem stojí jak výrazný pokles příjmů, tak strmé zvýšení výdajů státního rozpočtu.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,7320
Kurz USD Americký dolar 1 USD 21,3110
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,6145
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,6425
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,4475
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,1800
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,2225
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více