Dovolená se jí prodražila. Špatným výběrem z bankomatu


09. 09. 2021  06:47     Miroslav Zeman     komentáře (1)

PRÁVNÍ PORADNA: Monika vybírala z bankomatu v Itálii. Bohužel se nechala zmást nabídkou bankomatu a využila nevědomky službu DCC. Díky tomu ji bankomat okradl o téměř 3 tisíce korun. Má Monika nějakou šanci získat peníze zpět?

Dovolená se jí prodražila. Špatným výběrem z bankomatu
Krásná dovolená v Itálii se pro mladou zdravotní sestřičku Moniku zvrhla a změnila v nepříjemný zážitek. Stačil k tomu jeden výběr ze zahraničního bankomatu. Místo několika desítek korun za logický poplatek za výběr z bankomatu, zaplatila Monika téměř 3.000 korun. Může za to jak výrazně vyšší poplatek, tak i absolutně nevýhodný, umělý kurz.

Monika, zdravotní sestra, 27 let: 

Mám jednu velmi nepříjemnou zkušenost ze své letošní zahraniční dovolené v Itálii. Zhruba v polovině pobytu jsem si potřebovala vybrat hotovost. Věděla jsem, že při výběru z bankomatu zaplatím jen asi 80 korun poplatku. Při vložení karty mi bankomat nabídl, jestli chci zúčtovat transakci v českých korunách, nebo v místní měně. Přišlo mi úplně logické zvolit zúčtování n korunách, kde jsem i viděla částky v korunách. Nic tam však nebylo o mnoha stovkovém poplatku a totálně nevýhodném kurzu. Bankomat mi peníze vydal, ale za jakou cenu. Navíc jsem všechno zjistila až po návratu domu. Vyhodit tři tisíce korun si také nemohu jen tak dovolit a chtěla bych věc nějak řešit. Mám podat reklamaci na svojí banku, že umožňuje vydávat peníze takovým šmejdům a dovolí okrádat své klienty, nebo se můžu nějak domáhat náhrady škody na tom, kdo bankomat provozuje? Nebo se mám obrátit na policii s trestním oznámením? Jsem trošku bezradná. Poradíte mi?

Odpověď právníka:

Paní Moniko, Váš případ rozhodně není ojedinělý. Obětí těchto praktik se stává tisíce Čechů, kteří přicházejí zbytečně o peníze. Může za to jak způsob nabízení služby DCC, tedy Dynamic Currency Conversion česky také dynamická konverze měny je způsob výběru z bankomatu, nebo platby kartou, který je pro klienta nevýhodný. Nepoučený turista nebo cestovatel však nebezpečí není vždy schopen rozeznat. Bankomat či platební terminál totiž neinformuje klienta přesně a korektně, a neposkytuje ty nejdůležitější informace o poplatcích a způsobu směny, resp. je poskytuje nepřehledně a nejasně. Výsledek výběru se pak dozvíte většinou až doma, nebo při kontrole výpisu, kde zjistíte, že se vám odečetlo z účtu často i několik stovek korun za pouhý jeden výběr.

V případě DCC, tedy Dynamic Currency Conversion si kurz pro zaúčtování výběru provádí provozovatel bankomatu, tedy cizí společnost, nikoliv vydavatel platební karty. A právě to vede k nevýhodnému kurzu a vysokému poplatku, který si nevědomky při výběru z bankomatu zvolíte.

Bohužel zatím nikdo úspěšný s jakoukoliv stížností pokud je mi známo nebyl. Vaše banka nemá s věcí bohužel nic společného. Žaloba na cizího provozovatele je také velmi problematická, nákladná a musela by se podávat v zahraničí. Mám zato, že kdyby byla služba považována za podvodnou, už by musela platit zahraničním klientům miliardové odškodnění, a to se bohužel zatím nestalo. Na druhou stranu je zcela zjevné, že služba, kterou vám dává na výběr bankomat či platební terminál při placení kartou není nikdy pro zákazníka výhodný.

Řešením je dávat si na tuto nabídku pozor a jakmile vám platební terminál nebo bankomat nabídne službu zúčtování v korunách, tak ji okamžitě odmítnout a zvolit buď zúčtování v měně bankomatu, nebo jít raději jinam.

PRÁVNÍ PORADNU VÁM PŘINÁŠÍ NEJVĚTŠÍ PRÁVNÍ SERVER PRO LAIKY WWW.PROFIPRAVNIK.CZ

Stručné rady k řešení situace:

  • Nikdy nevybírat zúčtování v českých korunách při výběru či platbě v zahraničí
  • Vždy každé zúčtování volit v měně bankomatu nebo platebního terminálu
  • Informovat se o znacích služby DCC a na co si dát pozor


Dovolená se jí prodražila. Špatným výběrem z bankomatu

Pandaypappan@gmail.com
DesiTVserials, Desi TV serials Watch Online All Indian TV Shows, Dramas, Serials, and Reality Shows ...
Diskutovat (1)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

35797930181

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

57


ČÍSLO TÝDNE 57 právě tolik procent Čechů nakupuje pravidelně na internetu. Je to o 18 procent více než v roce 2019, tedy před nástupem koronavirové krize. Zájem o internetové nakupování se bude zvyšovat i nadále.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,4930
Kurz USD Americký dolar 1 USD 22,5120
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,5185
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,9465
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 24,4920
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,0200
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,1550
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více