Obědy za stovku se staly téměř minulostí. Stravenka nestačí


27. 01. 2020  00:40     Miroslav Zeman     komentáře (0)

Na pozadí diskusí o zrušení či nezrušení stravenek a uplatnění zaměstnaneckého paušálu na stravu se objevil zajímavý průzkum. Spotřebitelé si oběd levněji než za 120 korun už nekoupí. Na koupi jednoho oběda tak nestačí ani celá stokorunová stravenka.

Obědy za stovku se staly téměř minulostí. Stravenka nestačí
Obědy do 120 korun už jen na Moravě a Vysočině

Dá se říci, že nejnižší ceny obědů se objevují v chudších regionech ČR, kde si mohou lidé ještě za uvedenou cenu obědy koupit. V ostatních městech a regionech ČR už spotřebitelé zaplatí většinou částku vyšší. Dle průměrů a metodiky průzkumu se tak za méně než 120 korun najíte v Ostravě, Olomouci a Jihlavě. Do uvedeného průměru se přitom ještě před rokem vešla celá Česká republika s výjimkou Prahy či Brna.

Ceny obědů výrazně rostou

Ceny obědů se podle průzkumu za poslední čtyři roky zvýšily o více než čtvrtinu. Růst tak představuje téměř pět procent každý rok.

I nejvyšší inflace za posledních sedm let, která loni dosáhla 2,8 procenta je důkazem, že se ceny zvyšují velmi rychle. Jedním z cenově nejrychleji rostoucích komodit jsou právě potraviny, což se následně promítá i do cen v restauracích.

Roste i průměrná útrata zaměstnanců za obědy, která činila 127 korun a oproti předchozímu roku tak byla vyšší o 6,4 procenta.

Nižší cena už jde na úkor kvality nebo je jen výjimečná

Ve skutečnosti výše uvedený průzkum neznamená fakt, že se pod 120 korun už jinde nenajíte. Samozřejmě i ostatních regionech najdete levná občerstvení či obědy za nižší ceny. V daných případech už se však jedná spíše o bistra, rychlá občerstvení, jídlo s nižší kvalitou nebo případy, kdy uplatňují restauratéři u obědů minimální marže například z důvodu velké konkurence.Obědy za stovku se staly téměř minulostí. Stravenka nestačí

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

31694224739

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

15


ČÍSLO TÝDNE - 15 právě tolik procent je dle mezinárodní dohody minimální sazba daně z příjmu právnických osob. Tato sazba platí v drtivé většině zemí světa, včetně tzv. daňových rájů. Dohoda má výrazně snížit riziko odlivu příjmů z daní do daňových rájů.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,6620
Kurz USD Americký dolar 1 USD 22,0620
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,5735
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 30,3445
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 24,0675
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,0350
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,1875
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více