Dobře vybraný podnikatelský účet ušetří tisíce korun


22. 07. 2008  10:23     Otakar Schön     komentáře (0)

Podnikatelé u většiny finančních domů platí i za příchozí platby, zdarma mají kartu a internetbanking.

Podnikatelé, kteří hledají běžný účet pro potřeby své firmy, před sebou mají těžký úkol. Musí dopředu odhadnout, jaké služby budou využívat, a podle toho porovnávat nabídku jednotlivých bank. Jen tak mohou ušetřit ročně tisíce korun.

Nepříjemnou položku v nákladech na podnikatelský účet představují poplatky za příchozí platby, které už u osobních účtů téměř vymizely. Důležité jsou ale i další parametry - například přístup k úvěrům nebo nabízené poradenské služby. Ty mohou firmě přinést úspory díky účelnějšímu nakládání s penězi.

Zástupci českých bankovních domů se shodují v tom, že základem pro výběr vhodného účtu je analýza způsobu, jakým bude podnikatel účet využívat. Pak je třeba srovnat nabídky různých finančních ústavů. "Základním pravidlem je sestavit si žebříček parametrů, které jsou pro podnikatele důležité. Podle těchto priorit by pak měl obejít několik bank a zeptat se, jak dokáže jeho požadavky konkrétní banka uspokojit," říká Tomáš Kofroň z Raiffeisenbank.

Neplaťte víc, než musíte

Několik desítek minut strávených propočtem používaných bankovních služeb a počtů různých transakcí se podnikatelům jednoznačně vyplatí. Rozdíly ve výši nákladů na roční správu bankovního účtu jsou i v řádech tisíců korun. V porovnání Hospodářských novin (HN) vyšlo, že podnikatel se třemi zaměstnanci a obratem 200 tisíc korun měsíčně by například za účet nabízený Unicredit Bank dal téměř třikrát více než za konto u GE Money Bank.

Roční vedení účtu s jednou mezinárodní platební kartou v GE Money Bank přijde ve vzorovém příkladu na 1908 korun, nejdražší UniCredit Bank by při stejném způsobu využití svých služeb naúčtovala zákazníkovi 5688 korun. Na rozdílu v nákladech se výrazně podílí skutečnost, že GE Money Bank jako jediná v přehledu neúčtuje svým firemním zákazníkům poplatek za příchozí ani odchozí platby. A také to, že UniCredit Bank chce od podnikatelů nejvyšší měsíční poplatek.

Všechny finanční ústavy v přehledu HN svým zákazníkům nabízejí zdarma přístup ke službám internetového bankovnictví a s výjimkou Raiffeisenbank bezplatně také alespoň jednu platební kartu. Pro drobné řemeslníky, kteří převážně zacházejí s hotovostí, pak může být zajímavá nabídka Komerční banky, která jako jediná v přehledu HN umožňuje neomezeně vkládat peníze do částky půl milionu korun na účet bez poplatku.


K bance je dobré mít blízko

Podnikatelé v případě firemního účtu nemusí tolik přemýšlet o dostupnosti bankomatů. Zajímá je ale blízkost pobočky a hlavně jednání bankovních úředníků i operátorů telefonních linek, se kterými přicházejí do kontaktu. "Podnikatelé jsou obvykle hodně vytížení a často cestují k zákazníkům nebo za obchodními partnery. Není proto od věci podívat se kromě ostatních parametrů i na otevírací dobu banky," připomíná Denisa Salátková z Poštovní spořitelny.

Schopnost bankovních úředníků rychle reagovat na požadavky klienta a poradit s výběrem produktů i s výhledem firmy do budoucna může zastínit i o něco vyšší cenu jednotlivých služeb. "Když jsme vybírali účet při zakládání firmy, nejdříve jsme zhodnotili základní parametry a ceny služeb. Potom jsme do všech bank volali. Vybrali jsme si takovou, ve které s námi jednali nejlépe, protože ceny byly ve většině případů obdobné," vysvětluje Rostislav Kocman, zakladatel společnosti Approach Communication.

Další bodem při rozhodování o tom, kde založit firemním účet, může být vstřícnost banky v oblasti úvěrů. Ta je klíčová pro začínající podnikatele i zavedené firmy, které se mohou potýkat s druhotnou platební neschopností. V případě expanze společnosti či vstupu na zahraniční trhy pak hraje roli i cena a podmínky mezinárodního platebního styku nebo služby spojené s čerpáním evropských dotací. Ani zde se ale nabídka většiny českých bankovních domů příliš neliší.


Kolik stojí běžný účet pro firmu (v Kč) (má tři zaměstnance a obrat 200 tisíc Kč měsíčně)

 

Raiffeisen-

Komerční

Poštovní

Česká

GE Money

UniCredit

 

bank

banka

spořitelna

spořitelna

Bank

Bank

 

Plus zdarma***

Efekt Start

Postkonto Ekonom

Profit Light

Genius ***

Business konto 20

Vedení účtu/měs.

0

117

50*

159

159

279

Mezinárodní karta

340

0

0

0

0

0

Příchozí platba

3,8

5

6

5

0

6

Odchozí platba

2,9

6

0

2

0

4

E-banking

0

0

0

0

0

0

Vklad hotovosti

10

0

12

8

6

15

Roční náklady**

2524

4644

2604

4044

1908

5688

* První půlrok zdarma.
** Vypočítáno pro případ 30 příchozích plateb, 20 odchozích plateb a jednoho vkladu hotovosti měsíčně. Všechny platby probíhají mezi různými bankami.

*** Vedení zdarma u Raiffesisenbank od obratu 150 000 Kč, u GE Money Bank při měsíčním zůstatku na účtu 500 000 Kč.

Zdroj: BANKY

Dobře vybraný podnikatelský účet ušetří tisíce korun

Diskutovat (0)