Klientský index v prosinci 2012 na 178 korunách


09. 01. 2013  15:00          komentáře (0)

Kalkulátor sleduje velmi podrobně chování klientů, resp. zachycuje užívání retailových bankovních služeb respondentů (podrobněji o respondentech v závěrečné kapitole). Nejedná se jen o to, u jaké banky jsou, ale hlavně kolikrát danou službu užijí. Díky tomu je celkový poplatek klienta ovlivněn nejen tím, jak drahou banku má, ale především jak se v ní chová. Pokud je někdo velmi aktivní, tak i v průměrně drahé bance bude platit měsíčně stokoruny. Pokud někdo banku prakticky neužívá, tak i v drahé bance se může dostat pod 100,- Kč měsíčně. Ve výpočtu je přesně sledováno, jaký účet daný klient užívá. Vzhledem k tomu je ovšem také nemalé procento účtů, kde nemůže být výpočet proveden.

Klientský index v prosinci 2012 na 178 korunách
Hodnota Klientského indexu se v měsíci prosinci se opět zvýšila, tento měsíc o 1 Kč na současných 178 Kč. Výše Klientského indexu tak zaznamenala historické maximum.  Rozdíl je v mezích statistické chyby.

Po rozsáhlých změnách v sazebních bank (např. Raiffeisenbank, mBank, ČSOB a Poštovní spořitelny a dalších) v měsíci listopadu, nedošlo k významnějším změnám v cenové politice jednotlivých bank.

Výše Klientského indexu je významně ovlivněna vánočními svátky a s nimi souvisejícími nákupy. V prosinci došlo k výraznému nárůstu počtu výběrů z bankomatů a příkazů k úhradě.

Graf 1 - Vývoj Klientského indexu: leden 2012 - prosinec 2012

undefined

Průměrný klient zaplatil v prosinci 2012 za užívání bankovních služeb 178,00 Kč (viz graf 1).
Zdroj: www.bankovnipoplatky.com


V tabulce č. 1 lze nalézt konkrétní hodnoty průměrných nákladů klientů u jednotlivých účtů bank v ČR.

Tabulka 1: Průměrné náklady klientů na jednotlivých účtech za prosinec 2012

ÚČET

Průměrné náklady v Kč

mBank mKONTO

16,00

Fio Běžný účet

25,00

Equa bank běžný aktivní klient

35,00

Air Bank Malý tarif

51,00

PS Osobní účet ERA

123,00

KB Můj účet s odměnou (min. obrat 15tis. Kč)

134,00

Equa bank běžný ERA

137,00

Raiffeisenbank eKonto Premium (min.obrat 25tis. Kč)

141,00

Air Bank Velký tarif

150,00

Zdroj: www.bankovnipoplatky.comNa první příčce se opět umístila mBank, přestože průměrné měsíční náklady za vedení účtu stouply o 1 Kč na 16 Kč. Druhou pozici obhájila Fio s Běžným účtem, kde její klienti v prosinci průměrně zaplatili 25 Kč. Třetí místo obhájila Equa bank s Běžným účtem. Pokud byli klienti aktivní a měli měsíční příjem vyšší než 15 000 Kč (od 13. 9. 2012 10 000 Kč), průměrně zaplatili 35 Kč. Pokud 15 000 Kč hranice příjmu nedosáhli, zaplatili průměrně 137 Kč a tento účet si pohoršil o jednu pozici.
Klienti Air Bank s Malým tarifem v tomto měsíci zaplatili o 2 Kč více, než v předchozím měsíci tzn. 51 Kč. Tento účet má vedení účtu sice zadarmo, ale některé často využívané položky jsou zpoplatněny relativně vyšší částkou – např. výběr hotovosti z bankomatu jiné banky v ČR je zpoplatněn 25 Kč.
Svoji pozici z předchozího měsíce obhájila Poštovní spořitelna s Osobním účtem ERA, kde průměrné měsíční náklady na vedení účtu byly 123 Kč. Svoji pozici z minulého měsíce obhájila i Komerční banka s účtem Můj účet, kde klienti průměrně zaplatili 134 Kč/měsíc. Klienti Raiffeisenbank s eKontem Premium (min. obrat 25 tis. Kč) průměrně v tomto měsíci zaplatili za vedení účtu 141 Kč. Poslední bankou, která se vešla do 150 Kč hranice, je Air Bank s Velkým tarifem, u kterého klienti průměrně zaplatili 150 Kč. Průměrné náklady tak odpovídají sazebníku banky, kdy vedení tohoto typu účtu je zpoplatněno 150 Kč. Z toho vyplývá, že za vedením účtu skutečně nejsou skryté žádné další poplatky.
Z provedené analýzy získaných dat klientů vyplývá, že tento měsíc došlo k opětovnému zvýšení průměrných měsíčních nákladů u jednotlivých účtů a hodnota Klientského indexu dosáhla cenové úrovně 178 Kč/měsíc.

Při analýze dat se opět prokázal narůstající počet klientů velkých bank (ČSOB, Komerční banka, Česká spořitelna, GE Money bank a dalších). Z rostoucího počtu klientů těchto bank lze usuzovat, že klienti se aktivně zajímají o výši bankovních poplatků, které platí bankám. Většině poskytovaných účtů těchto bank se ani tento měsíc nepodařilo dostat pod 150 Kč hranici.

Tyto výpočty kromě výše poplatků a provizí na jednotlivých účtech v sobě zahrnují výraznou složku spojenou s chováním klienta. To je pravděpodobně jeden z hlavních důvodů výborného výsledku mBank, kdy je tato banka vyhledávány klienty, kteří nepoptávají celou paletu služeb a mají zájem především o základní elektronický banking. Jinými slovy i přes výborný výsledek, nelze její první místo brát automaticky jako plošné doporučení pro přechod všech klientů na mKonto. Velmi dobrého výsledku se opět podařilo dosáhnout Fio a Poštovní spořitelně, kde obě banky již nabízí širší paletu služeb než mKonto, přitom, především Fio, lze stále označit za nízkonákladový účet. Stejně jako Fio i Poštovní spořitelna s účtem Era zadarmo, u kterého již také musíte plnit minimální zůstatek, dokáže cenově konkurovat prémiovým účtům velkých bank. Ovšem poté, co na prémiových účtech klienti splní často nemalé nároky na obrat, případně průměrný měsíční zůstatek (viz např. úspěch prémiového účtu GE Genius Gold). Otázka, zda se vyplatí držet na účtu nemalou sumu peněz, aby byly odpuštěny určité poplatky nebo by bylo rozumnější je přesunout na spořicí účty, je potom na zvážení jednotlivým klientům.Klientský index v prosinci 2012 na 178 korunách

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

23420235584

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

0,2


ČÍSLO TÝDNE - 0,2 právě o tolik se zvýšila ekonomika České republiky v prvním čtvrtletí roku 2024. Jedná se o velmi nízký růst, který se dá nazvat stagnací. Pro odborníky i podnikatele se jedná o zklamání.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,6440
Kurz USD Americký dolar 1 USD 22,7240
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,6935
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,1920
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,4965
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,2400
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9488
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více