Poradna odborníka
Položené dotazy
Dotaz
Dobrý den, je možné, aby banka odmítla společnosti, která má vše v pořádku ( daně, SP, ZP, apod. )otevření účtu? Společnost již funguje 26 let, z důvodu vysokých poplatků chtěla přejít k jiné bance, ale tam je odmítli. Předem Vám Děkuji za odpověď
Odpověď
Dobrý den,
ano, jistě. Nen povinnosti žádného subjektu vstupovat do právního vztahu s někým dalším. Je to jen na jejím rozhodnutí. Pokud by však byl žádající subjekt spotřebitelem a žádal o otevření tzv. základního platebního účtu u banky a splnil by podmínky pro jeho zřízení podle zákona o platebním styku, pak by banka musela žádosti vyhovět. Toto však není případ firmy, na tu se povinnost mít účet u banky nevztahuje, alespoň co se týká zákona o platebním styku.
Dotaz
Dobrý den, mám překlenovací úvěr ze stavebního sporeni v raiffce. Za vyčíslení doplatku úvěru po mne chtějí 5000 korun. Mohu se nějak bránit či požádat někoho o pomoc, kdo by vybojoval snížení poplatku? Dekuji moc za pomoc
Odpověď
Dobrý den,
pokud jste obdržel tento úvěr po účinnosti nového zákona o spořebitelském úvěru (tj. po 1. prosinci 2016), pak by takový poplatek měl odpovídat určitým pravidlům daným v zákoně. Je možné, že by i vyhovoval s ohledem na výši částky toho úvěru (je tam jakési procento z částky úvěru). Nicméně, pokud je tato položka v sazebníku, tak je v podstatě oprávněná a vyjadřuje určité náklady banky na tutu službu. Prověřte si tedy sazbník (ten, který byl platný a učinný v době, kdy jste uzavíral smlouvu o stavebním spoření) a uvidíte. Banky to však mají "vychytané" a poplatky účtují podle sazebníku.
Dotaz
Dobrý den, manžel před týdnem zemřel. Manželé jsme byli 37 roku. Manžel bydlel v rod.domku po rodičích ja v Kyjově na bytě. Navštěvovali jsme se normálně ja vypomáhala na zahradě a ruzné páce co bylo třeba. Já žila ze svého duchodu, manžel mi finančně nikdy nepřispíval. Manžel své základní poplatky:zálohy na satel.televizi elektriku,rozhlas, stočné...platil přes Sipo..Já své poplatky si platila se svého založene Sipa a přs Spořitelnu. Když jsem se zajímala, jak bych se dostala k jeho ůčtu kbyby bylo potřeba, tvrdi mi však máš i ty podpisové právo. Neřekl nikdy kde. Jak mohu zjistit jestli nema založen někde úcet, příp term. vklad, nebo vkladní knížku. Teď když zemřel veškeré paltby, nedoplatky, zařizování pohřbu a jine musím platit sama nebo si pujčovat. Dékuji moc za radu. Sudická
Odpověď
Dobrý den,
na Váš dotaz se těžko odpovídá, neboť banka nemůže porušit banovní tajemství. Pokud nemáte tušení, kde by mohly účty manžela být, tak se obávám, že to nezjistíte. Existuje sice centrální databáze účtů, ale žádost o informaci z ní mohou jen zákonem stanovené orgány (např. orgány činné v trestním řízení, finanční správa, celní správa.....). bohužel, soudy v civilním řízení, které je i řízení dědické, nemůže žádat..... takže se obávám, že není zde cesta, jak to zjistit.
Dotaz
Dobrý den, jedu pracovat do Holandska a agentura vyžaduje bankovní účet v Eurech. Která banka je nejvýhodnější k založení účtu v Eurech, kvůli poplatkům? Děkuji
Odpověď
Dobrý den,
jde o komerční radu a tu Vám tato odpovědná zaměřena do jiné oblasti, neposkytne.
Dotaz
Dobrý den, měla jsem 1 exekuci kterou jsem vyplatila jak dlouho budu vedena v centrále exekucí ?Vymažou mě sami nebo je musím požádat?
Odpověď
Dobrý den,
tento dotaz se netýká poskytovatelů platebních služeb, takže se obraťte asi na exekutorskou komoru nebo si projděte jejich internetové stránky. Třeba odpověď bude tam, pokud není v zákoně či vyhlášce.
Dotaz
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, moji rodiče mají hypotéku na barák se zahradou a já bych si chtěla na zahradě postavit dům. Můj dotaz zní, šla by vyjmout hypotéka či zástava z té zahrady? Hodnota baráku, ve kterém rodiče žijí by stačila pokrýt dluh, kdyby náhodou bylo potřeba. Moc děkuji.
Odpověď
Dobrý den,
to já Vám neřeknu.... všechno jde, když se chce. A já nevím, zda toto bude chtít banka. Otázkou je, zda vůbec můžete na zahradě stavět, pokud to není stavební pozemek. Odpovědi by Vám měla sdělit na uvolnění zahrady ze zástavy banka. I zastavený pozemek (nemovitost) lze prodat se souhlasem zástavního věřitele.
Dotaz
Dobrý den. Dozvěděli jsme se po 9 letech že otec měl účet v bance . Byli na něm ještě peníze ale nyní je už účet prázdný protože banka ho stále vedla a až když už na něm nebyli peníze podala podmět k obnově dědického řízení. Má na to banka právo. Přišli jsme o 20.000 kč. Děkuji za vaši odpověď
Odpověď
Dobrý den,
prosím, to se musíte obrátit na komerčního právníka, který se zabývá dědictvím. Nejsem v této oblasti specialista. Děkuji za pochopení.
Dotaz
Přeji hezký den, chtěla jsem si zažádat o půjčku na bydlení. Bohužel mi bylo řečeno, že mám negativní záznam v nebankovním registru a díky tomu nikde nic nedostanu. Nikdy jsem nikde nic nedlužila, ani nejsem v žádném registru vedená jako dlužník, ale před dvěma lety jsem měla vážnou autonehodu s autem, které jsem měla na leasing. Došlo k totálnímu zničení, tutíž na základě pojistné události byla leasingová smlouva vypovězena, ale také zároveň řádně doplacena zbývající částka dle smluvních podmínek bez jakéhokoliv prodlení. Přesto mám u této smlouvy ve výpisu uvedenou položku - NEJHORŠÍ STATUS: POJISTNÁ UDÁLOST. U leasingové společnosti jsem žádala o nápravu, či úpravu informací, ale odpověděli, že POJISTNÁ UDÁLOST není negativní informace. Přesto je to ve výpisu vedeno pod kolonkou NEJHORŠÍ STATUS a díky tomu nedostanu v žádné bance půjčku. Je možné, aby tato informace byla vedena jako negativní? Je možné žádat o úpravu v registru? Výpis z registrů mám jinak v naprostén pořádku. Děkuji za radu.
Odpověď
Dobrý den,
z registru Vás může "vyřadit" jen ta instituce, která Vás tam nechala zapsat. Máte-li výpis, tak by z něj mělo být patrno, kdo Vás tam nechal zapsat. Po 4 letech by ten záznam měl zmizet, pokud se nemýlím. Požádejte danou leasingovou společnost, aby Vás nechala vymazat a trvat na tom. Pokud oni tvrdí, že to není negativní, tak je to jen názor teto společnosti. Jak je vidět, banka to vyhodnotila jinak. Pravidla pro interpretaci záznamu v registru neexistují a každý člen daného registru si vyhodnocuje záznam podle svého uvážení.
Dotaz
Dobry den, 28.12.jsem platila kartou na jednom zahranicjim serveru. Podminkou platbe predchazela registrace. Nicmene jsem zadne osobni ani platebni udaje nepovolila. Po odecteni prvni platby jsem se odegistrovala (30.12.) A nasledne mi zacala stejna polozka odchazet nekolikrat za den.. stejnym zpusobem..nicmene ja jsem.martou uz neplatila.ani jsem.nezadavala souhlas s dalsi platbou..ta platba se ke 30.12. Objevila jiz 7x a problme.je ze je v.eurech. zablokovala.jsem.okamzite kartu, aby nemohlo dochazet k.dalsimu zneuziti. Zahranicji server vdak se mnou prestal.komunikovat a mne se jeste po novem.rocr.tyto platby opet opakuji..co by jste prosim doporucil? Mam podat trestni oznameni? Jak mohu ochranit.ucet? Platila.jsem.debetni ne kreditni kartou takzr banka ucet nemuze zablokovat 3.strane mimo jine proto.ze jsem.byla.v den transakce.rgistrovana cimz jsoem.souhlasila s obhodnimi podminkami. Dekuji za Vasi odpoved.
Odpověď
Dobrý den,
v tomto případě Vám musí pomoci jen banka, která kartu vydala. Jakmile se zablokuje karta, tak by neměla přijít žádná transakce. Karetní operadce jsou v podstatě inkasem. Prosím požádejte osobně Vaši banku, aby Vám problém pomohla vyřešit. Žádná žaloba na někoho mimo republiku není k ničemu. Účet zablokovat lze a musí jít na žádnost klienta s tím, že můžete částku na účtu převést na jiný účet nově zřízený, který je bez karty.
Dotaz
Dobrý den, minulý týden mi byla bezdůvodně odebrána debitní karta bankomatem jiné společností, než-li byla karta vydána. Prostě jsem vložil jako vždy pro výběr, karta po chvíli zajela, čekal jsem, že se objeví na obrazovce okno pro zadání pinu a místo toho, okénko s textem, že mi byla karta odebrána. Nezbývá mi nic jiného, než chodit na pobočku a vybírat u přepážky, samozřejmě že za poplatek. Ztráta času a peněz. Na koho se můžu obrátit s tímto problémem. Kdo za toto nese odpovědnost. Můžu po někom vůbec chtít odškodné? Děkuji.
Odpověď
Dobrý den,
zásadně to reklamujte u toho, kdo kartu vydal. Banka nebo jiný nebankovní vydavatel. Vydavatel je Váš partner v rámci tohoto vztahu - držitel karty vs. vydavatel.
Pokud by Vás Váš vydavatel odmítl nebo nevyřešil, můžete podat stížnost u finačního arbitra. Důležité je, proč Vám byla karta odebrána - zda pro chybu SW nebo zda jste jejím používáním něco neporušil.... to neuvádíte. Jinak moc bankomaty už karty nazadržují..... Náhrady můžete požadovat, pokud Vám zvnikly, po svém vydavateli a ten by je pak příp. přenesl na tu osobu, která způsobila zadržení karty, bylo-li neoprávněné.
Dotaz
Proč se nemohu dostat do goerge. Píši všechno správně, napíšu kod poslany SMS a napíše mi to, že musím to zkusit později. Proč to nefunguje.
Odpověď
To se musíte zeptat v bance, která ho provozuje. Ne zde....
Dotaz
Dobrý den všem, chtěl jsem se zeptat, které banky nabízí něco jako Česká spořitelna Friends24, tzn. možnost poslat peníze komukoli odkazem, tzn. i když neznám jeho číslo účtu, např. odkazem, emailem, SMS apod. Bohužel velice často by se mi přesně toto hodilo, ale bohužel mám účet vedený u KB, která nic takového nemá. Přemýšlel jsem i nad PayPalem, že bych vyplnil email dotyčného, ale na nějakém fóru jsem se dočetl, že pokud zadáte email, který není spárovaný s PayPalem tak se peníze už nevrátí a nedostane je ani dotyčný. (Nevím, co je na tom pravdy). Každopádně žádný jiný způsob, jak poslat pár stovek přes email mě bohužel nenapadá až na výše zmíněné Frends24 od ČS, ještě mBanka něco podobného má a pak už nevím. Tak jsem se chtěl zeptat na možnosti jaké aktuálně jsou ohledně poslání malých sum emailem, popřípadě JAKÉ banky ještě něco podobného nabízí. Děkuji Vám velice za odpověď.
Odpověď
Tato odpovědna řeší zejména stížnosti klientů na chybně provedené platby, příp. jiné problémy s bankami. Toto není komerční poradna, proto se budete muset obrátit na takovéto subjekty. Děkuji za pochopení.
Dotaz
Dobry den Mam dotaz na zahranicni platbu.2.10.2018 jsem odeslal z Mbanky 200USD na zahranicni ucet na Filipinach.Do dnesniho dne platba nebyla pripsana na ucet prijemce.Platba byla odectena z uctu Mbanky a zahranicni poplatek ve vysi 250kc.Kdyz jsem volal na Mlinku tak me rekli ze zahranicni platby prochazeji nejakymi prostredniky bank a tak budou muset poslat zadost aby zjistili v cem je problem.Za to si chcou uctovat dalsich 150Kc.
Odpověď
Dobrý den,
pro zahraniční platbu není stanovena žádná lhůta a poplatky jsou možné jakékoliv, pokud nejsou v rozporu s dobrými mravy a veřejným pořádkem. Pokud jsou popltky uvedeny v sazebníku banky, jsou oprávněné. Osobně jsem však názoru, že Vaše banka by pro Vás mohla takovéto zjišťování provádět jako službu pro svého klienta, která by se zpopolatňovat neměla. Banky se ale bojí neoprávněných reklamací a poplatek má odradit takovéto klienty. Jistě, při zpracování platby do zahraničí se využívají tzv. korepsondenční banky, které na zpracování platby participují. Proto se platba může protáhnout. No, už je to 6 pracovních dní.... to už by platba mohla dorazit příjemci. Filipíny přeci jen nejsou klasickou bankovní destinací, že by tam měla zejména Mbank účet v USD u některé filipínské banky.
Dotaz
Dobrý den, mám následovný problém: ztratil jsem smlouvu o půjčce kterou v ČSOB mám a kterou splácím. Potřeboval bych kopii. Na pobočce mi ale řekli že na to kopii nemám nárok, a na opakované dotazy nedostávám odpovědi. Skutečně nemám právo dostat kopii smlouvy, kterou jsem uzavřel s ČSOB? Vím že jiné banky to běžně dávají, někdy za poplatky. Díky za případnou radu, Peter Franek
Odpověď
Dobrý den,
no nevím, zda na to nemáte nárok, ale příjde mi to normální. Je to asi v lidech, možná v bance. Tak ji zkrátka vyměňte a máte to. Dnes je řada smluv dostupná přes internetové bankovnictví. Nemáte ji náhodnu taky tam?
Dotaz
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s poplatky zprostředkovatelských bank. Zaměstnavatel mi převedl určitou částku pěnez (převod byl z Chorvatska, sídlo zaměstnavatele) na můj účet v České Republice. Přišlo mi o 250 Kč méně, než co mi zaměstnavatel poslal. Jednalo se o transakci SHA - sdílené poplatky. Moje banka mi žádný poplatek nestrhla, a tvrdí, že těch chybějících 250 Kč je poplatek zprostředkovatelské bance, ale už mi nejsou schopni říct, jaké jsou výše těhto poplatků - je to vždy 250Kč, nebo je to určité % z převáděné částky. Je běžné, že se učtují takové poplatky za převody peněž v rámci EU? A lze někde dohledat ceníky těchto služeb? Předem děkuji za odpověd.
Odpověď
Dobrý den,
Chorvatsko je zemí EU, z tohoto důvodu se na ni vztahují pravidla o přeshraničním převodu. Nevím, v jaké měně šla mzda. Pokud to byla měna členského státu, je zakázáno srážet z částky převodu jakýkoliv poplatek. Pokud však byla mzda zaslána např. v USD, tam tento zákaz neplatí. Jedná se totiž o zahraniční převod.
V přívním případě je třeba reklamovat částku u banky plátce. SHA v přeshraničních převodech v podstatě ale neexistuje... Směrnici PSD II muselo transponovat i Chorvatsko, ve které je jasně zakázono strhávání poplatků z částky převodu.
Jenže když nepíšete, v jaké měně převod šel, tak lze těžko předjímat, zda některá z bank udělala chybu.
Dotaz
Dobrý den, mám u mBanky několik účtů, které již nepoužívám a ke kterým jsem v době manželství dal souhlas k přístupu i mé bývalé manželce. Již jsme 6 let rozvedení a banka mi odmítá moje žádosti o zrušení účtů, neboť k tomu prý potřebuje souhlas mé bývalé manželky, což je pro mne problém. Nevím jak mám postupovat, aby mi banka účty vedené na mé jméno zrušila. Děkuji za odpověď
Odpověď
Dobrý den,
pokud jste vlastníkem účtů jen Vy sám, pak je banka musí zrušit a oprávnění s nakládám s protředky na účtu nezakládá povinnost bance (ale ani právo) vyžadovat souhlas této osoby. Vy jste majitel a všechna práva jsou spojena pouze s Vaším projevem vůle.
Pokud ale jste byli spoluvlastníky účtů, tak pak je nutný souhlas i druhé osoby, příp. rozhodnutí soudu (asi v rámci rozvodového řízení nebo vypořádání majektu). Víc Vám asi neporadím.
Dotaz
Dobrý den, chtěl jsem se zeptat jestli si mužu vybrat z Důchodové spoření peníze nebo ho celý vybrat.. Nebude to problém? Moc děkuji za odpověd Kurial Petr
Odpověď
Doborý den,
váš dotaz je komerčního charakteru a neodpovídá náplni této poradny. Děkuji za pochopení.
Dotaz
Měla jsem HÚ u LBwB banky,která byla německá.Tuto banku prodali rusům a přejmenovali jí na Expo bank. HÚ jsem zcela normálně splácela a to většinou ve vyšší částce než jsem měla. Dne 4.1.2018 stál před mými vraty ruský makléř z nějaké realitky a začal mi povídat,jak mi chce pomoci a že koupí můj dům.A že můj dům jde do dražby a bla bla..... Nakonec z něj vypadlo,že mám zesplatněný úvěr a že banka ten můj dluh prodává na portále aukcí,který se jmenuje Gladys. V bance jsem zjistila,že HÚ měl být zesplatněn již 27.7.2016.V bance tvrdili,že jsem neplatila splátky,že tam ode mně nemají žádné peníze a pak když jsem jim na osobní schůzce ukázala výpisy z účtu,že platby odcházely pravidelně a to ve větších částkách,tak mi řekli,že úvěr zesplatnili z důvodu,že jsem měla exekuci. Já jsem žádný dopis ani žádnou upomínku od banky nikdy nedostala.Ani žádnou upomínku. Exekuci jsem měla,tenkrát jsem jim to i sdělila a oni mi dali jiné číslo účtu-jejich na který mám úvěr splácet.Tenkrát tvrdili,že se nic neděje,že takových lidí s exekucemi je hodně a že až si to vyřídím,tak jim to mám říct. Od července 2016 do dubna 1018 přijímali stále moje platby-celkem 159 100 Kč.Nakonec tyto platby dohledali a použili je údajně na úhradu nějakých úroků.Na platebním příkaze z mojí banky je vždy napsáno-splátka hypotéky. Celé mně to přišlo divné,tak jsem volala do ČNB a tam mi řekli,že to ještě nikdy neslyšeli,aby někdo přijímal platby na zesplatněný úvěr a že se jedná o tak velký prohřešek,že je to na odebrání licence banky.A že se mám ihned obrátit na Finančního arbitra. Dne 4.2.2018 jsem podala podnět Finančnímu arbitrovi ohledně neplatnosti zesplatnění HÚ..Ten mi telefonicky sdělil totéž,že ještě nikdy neslyšel,aby někdo přijímal na zesplatněný úvěr splátky. S bankou jsem se snažila domluvit na tom,aby zesplatnění zrušili a že budu nadále normálně splácet.Dohoda nebyla možná,jednali se mnou jako s obtížným hmyzem.Sdělila jsem jim,že věc řeší Finanční arbitr.Jak toto uslyšeli,tak dluh prodali vymahačské firmě.Ta ho asi za 14 dnů prodala další vymahačské firmě a tato druhá firma si najmula na základě neověřené plné moci další vymahačskou firmu,která mi uděluje pokuty a obtěžuje mně nesmysly. Firma podala na mojí osobu 2 insolvenční návrhy ke 2 soudům ve stejný den.První soud návrh odmítnul a druhý začal jednat.Tak jsem na skutečnost,že jsou řešeny 2 stejné návrhy u dvou soudů současně upozornila,protože ten soud to nevěděl. Druhý soud insolvenční návrh zamítnul. Dále na mně firma podala žalobu k OS Oraha západ,že mám zaplatit 991 000 Kč. Finanční arbitr od února shromáždil spousty důkazů a věc ještě neukončil.Firma se mu zatím nevyjádřila k jeho dotazu,kde vlastně je těch 159 100 Kč.Když úvěr byl prodán v březnu a v dubnu ještě přijali platbu. Firma ode mně požaduje úroky od ledna 2018,kdy jsem ještě splácela HÚ- Chci se zeptat,zda je tedy správný názor ten,že nelze přijímat na zesplatněný úvěr platby a když přijímány platby jsou,tak sama banka popírá zesplatnění a úvěr běží dál? Druhý můj dotaz je ten,že jsem na firmu podala trestní oznámení na poškozování cizích práv-nesmyslné insolvenční návrhy,které jsou plné lží.Těmito návrhy jsem se dostala do bankovního rejstříku dlužníků na 5 let a nikdo mi nepůjčí ani na koloběžku.Tím mi vznikla škoda.Lze tuto škodu znaleckým posudkem vyčíslit? Rychlá odpověď
Odpověď
Dobrý den,
Váš dotaz je mimo záběr této odpovědny, která má řešit stížnosti na banky. Toto je už na radu zkušeného advokáta. Jen poznánámka - finanční arbitr, podle mého názoru,nemůže Váš problém řešit, neboť hypotéční úvěr byl přidělen před účinností nového zákona o spostřebiteslském úvěru, který považuje i hypotéční úvěr za úvěr spotřebitelský.
Celé je to nějaké "zvlášní". Doporučuji si na tuto situaci najmout zkušeného advokáta, který řeší oblast bankovnictví.
Děkuji za pochopení.
Dotaz
Dobry den, prosím vás o radu, jak nejrychleji získat, vyřídit kreditní kartu. Bohužel jsem v časové tisni, a potřeboval bych kredit i kartu vyřídit nejpozději do týdne, abych ji mohl využít v zahraničí. Prosím, poradite mi tedy, u jaké banky je možno kreditní kartu získat expresně? Mockrát dekuji. S pozdravem Jiří Špalek
Odpověď
Dobrý den,
to já Vám neporadím. Nestudoval jsem si podmíny bank nebo jiných vydavatelů. Kromě toho Váš dotaz přesahje záběr této poradny. Jedná se o komerční dotaz, což zde neřešíme.
Dotaz
Dobrý den,prosím o radu,poštovní spořitelna mi ani 6 týdnu p mé žádosti nevyplatila mé dědictví,a já už mám vážné problémy,jelikož jsem již 14 tého teno měsíc měla z mého podílu vyplatit dalšího dědice-běhám na pobočku každý týden,vždy někam zavolají a řeknou,vše je v pořádku,peníze odešlou.Ale kdy?Já už čekat nemohu,hrozí mi trestní stíhání,vše banka má doloženo,vše mám v pořádku-jediné co mi včera řekli-podejte reklamaci.Ale to nemohu,mají další měsíc na vyřízení-přijde mi že to dělá banka schválně.Co mi poradíte už jsem vážně zoufalá.Jindrová
Odpověď
To Vám neporadím. Netýká se to předmětné oblasti. Je to téma pro právníka - advokáta, který se zbývá dědickým řízením. Omlouvám se...
Dotaz
Dobrý den, syn splatit předčasné HÚ bez souhlasu a dodatečně mu bude zasláno vyčíslení nákladů ve výši 47000,- Syn se domníval,že max poplatek je 1% dle všeobecných podmínek https://www.mbank.cz/informace-k-produktum/obchodni-podminky/podminky-hypotecnich-uveru.pdf Dlužná částka byla cca 900tisíc Je možná varianta,že by znovu načerpal HÚ,aby nemusel platit náklady ve výši 47000Kč / účelně vynaložených nákladů/. Velice Vám děkujeme za odpověď
Odpověď
Dobrý den,
v tomto Vám neporadím. Na to, co se mne ptáte, se musíte zeptat banky, protože já za banku hovořit nemohu. Obávám se však, že splátkou ukončil ze své strany smluvní vztah. Ale opět to musí projednat s bankou.
Dotaz
Dobrý den, banka mě zaslala výpis do poštovní schránky. Reklamoval jsem před 2 měsíci na příslušné pobočce v místě bydliště, že obálka nebyla vůbec zalepena ??? V reklamačním řádu banky jsem se dozvěděl, že má být reklamace vyřešena nejpozději do 30 dní. Jaký postup mě doporučujete ? Děkuji za odpověď. Z. Pešek
Odpověď
No soudit se z tohoto důvodu asi nebudete, že. Banku zaurgujte a pokud nebude reagovat, tak zkuste podat návrh na zahájení řízení u finančního arbitra pro porušení zákona o plaltebním styku (č. 370/2017 Sb.) co se týká výpisu z účtu. Přímo účinná nařízení EU dnes dokonce stanoví jeho strukturu. Osobně ale nejsem vůbec nakloněn tomu, aby se výpisy v dnešní době posílaly poštou do schránek. Vždyť obsahují údaje podléhající bankovnímu tajemství, o GDPR ani nemluvě. A odesilatel přeci nemůže garantovat, kdo si ten dopis otevře, že. Osobně Vám doporučuji zrušit písemné zasílání výpisů a využívat služeb elektronických, pokud je to možné.
Dotaz
Dobrý den, obracím se na Vás s žádostí o radu. Odeslala jsem platbu na zahraniční účet a posléze jsem zjistila, že jsem se stala obětí podvodu. Druhý den jsem tedy kontaktovala svou banku a podala žádost o reklamaci této platby, nicméně už byla expedovaná. Kontaktovala jsem tedy i banku příjemce, prozatím bez odezvy. Podle informací, které jsem dosud získala, mi může banka nabídnout pouze zprostředkování kontaktu na majitele účtu, na který platba ode mě přišla, abych se s ním domluvila o vrácení platby. Z výše uvedeného je nicméně jasné, že podvodník mi peníze dobrovolně nevrátí. Mám ještě nějaké možnosti, jak situaci řešit prostřednictvím banky nebo jsou možnosti již vyčerpané a jedinou další možností je přistoupit k právním krokům? Děkuji. S pozdravem Adéla Zemanová
Odpověď
Dobrý den,
z Vašeho popisu vidím, že banka pro Vás udělala, co mohla. Ona sama nemůže dále nic dělat, neboť příkazcem jste byla Vy. To, co pro Vás banka udělala, je v rámci pravidel platebního styku asi vyčarpávající. Můžete však oznámit spáchání trestného činu podvodu, ale v tom nejsem kovaný, zda v zemi, kam peníze šly nebo u nás. Určitě příjemci napište a uvidíte. Můžete ještě požádat svou banku, aby zaslala bance příjemce novou výzvu k Vrácení platby a trvat na odpovědi. Je dobré mít alespoň vyjádření banky příjemce, že příjemce odmítá částku vrátit. Pro banku příjemce nejste klient, tak je možné, že s Vámi nebude komunikovat. Nezná Vás a může mít podezření, že nejste ta správná osoba. Takže když půjde žádost přes Vaší banku, tak by to mělo vyjít..... tedy alespoň získat vyjádření banky příjemce. Nakonec asi budete muset přikročit k právním krokům, jak píšete.
Dotaz
Dobrý den, chtěl jsem poprosit o radu. U české banky, mám účet bez poplatků za výběry z bankomatů po celém světě. Často cestuji a nikdy jsem se s žádným problém nesetkal, až minulý týden. Při výběru z bankomatu firmy Euronet v Polsku mi byl naúčtován poplatek přímo do výběru (na účtu se objevil výběr 213 zlotych, zatímco mi bankomat vydal 200 zlotych). Mimochodem před dvěma měsíci jsem vybíral ze stejného bankomatu a to bez poplatků. Česká banka reagovala tak, že se jedná o poplatek provozovatele bankomat a oni s tím nic udělat nemohou. Chtěl bych se dotázat, jestli mám nějakou možnost vzniklou situaci řešit. Nejde mi ani tak o 13 zlotych, ale o praktiky firmy Euronet, která je i u nás nechvalně známá (bankomaty na nádražích atd.). Na infolince mé banky mi bylo sděleno, že podobných reklamací je poslední dobou od českých turistů spousta. Navíc na stránkách euronet.pl je jasně psáno, že poplatky za transakce jdou přes banku, neplatí je zákazník. Nikde nemají ceník služeb, nikde nelze zjistit, jaké poplatky si za výběr účtují. Děkuji za radu
Odpověď
Tady je každá rada "drahá" jak se říká. Chápu, že banka s tím nic neudělá, ale pak nemá mít v podmínkách tuto "lákavou" službu. Na bance si asi nic nevezmete, můžete ještě zkusit stížnost u finančího arbitra s návrhem, jehož obsahem bude, že platební služba je poskytována v rozporu s podmínkami, které banka slibuje. Osobě bych byl sám zvědav, jak by to finanční arbitr řešil.
Dotaz
dobrý den je na trhu banka která nevybírá poplatek za platbu kartou? myslím za přijatou platbu od zákazníka na účet prodejce. s pozdravem MK
Odpověď
Tento dotaz nesouvisí s obsahem naší odpovědny. To je komerční dotaz, takže si projděte internetové stránky bank nebo některý se srovnávačů bankovních poplatků.
Dotaz
Dobrý den, dne 21.11.2017 jsem si vzala spotřebitelský úvěr ve výši 15000 Kč. Spolu s úroky a poplatky mám poskytovateli při řádném splácení vrátit 28125 Kč, a to do 20.1.2019. K dnešnímu dni jsem v pravidelných měsíčních splátkách uhradila 10344 Kč, přičemž nevím, kolik z této částky je jistina a kolik jsou úroky a poplatky. Nyní mám možnost splatit úvěr celý předčasně a našla jsem si v zákoně o spotřebitelském úvěru z r. 2016 paragraf týkající se předčasného splacení č.117. Jenže mu nerozumím. Prosím o jeho výklad. Nevím, co se myslí odst. 4, kde se uvádí - cituji: Není-li tato doba delší než jeden rok, nesmí výše náhrady nákladů přesáhnout 0,5 % z předčasně splacené části celkové výše spotřebitelského úvěru." Co se myslí onou "částí celkové výše s.úvěru? Děkuji.
Odpověď
Dobrý den,
celková výše úvěru je 15 tis. Kč, a Vy budete splácet její část, tak by se to mělo počítat z rozdílu mezi tím, co jste již splatila a co splácet budte.... Poskytovatel je povinen Vám sdělit splátkový kalendář, kde musí být jasně uvedeno, co je v rámci tzv. anuity jistina a co je úvěr. V té celkové částce 28 tis. může být např. i poplatek za vyřízení úvěru apod..... To není úvěr, ale další náklady... O tom zákon nehovoří......
Dotaz
Dobrý večer. Nevím jestli můj dotaz patří sem. Nedávno se mi podařilo někde vytratit občanský průkaz. V den kdy jsem zjistil ztrátu op večer zazvonil starší pán že našel můj op. Ztrátu jsem tedy na úřad nehlásil. Nyní mám obavy že si na můj op klidně někdo mohl vzít půjčku. Jde někde zjistit jestli k tomu mohlo dojit? Pokud to jde zjistit, tak za jak dlouho se o to zajímat, hned nebo vydržet týden, měsíc... Zajít raději na úřad nahlásit ztrátu op? Vysvětlit situaci co se stalo. Průkaz mám tedy u sebe už ale hlavou běží myšlenka že si průkaz mohl ofotit a zažádat o půjčku může třeba až za nějakou dobu. Proto bych raďeji průkaz vyměnil z této obavy. Nedejbože že by tam ta půjčka byla a ztráta op není nahlašena, pak by asi nezbývalo nic než půjčku platit? Děkuju za odpověď, pokud sem moc nepatří můj dotaz tak se předem onlouvám
Odpověď
Každá finanční instituce je povinna provádět identifikaci klienta podle průkazu totožnosti. Tím je zejména OP. V něm je i fotografie a také trvalý pobyt. Banka či jiná instituce je povinna řádně ověřit všechny údaje předtím, než úvěr či zápůjčku poskytne. No ale mohlo by se stát to, co píšete. O existenci úvěru (jak píšete půjčky) se nedozvíte. Pouze ČNB vede registr účtů, ale tam jsou povinny hlásit účty jen banky a družstva. Ostatní subjekty nikoliv, tedy ani nebankovní poskytovatelé těchto zápůjček či úvěrů.
Proto by asi bylo lepší ztrátu a opětovné nalezení nahlásit a OP si nechat vyměnit.
Dotaz
Dobrý deň ja by som chcel vedieť váš osobný názor na základni platobný účet ci po jeho zavedeni priniesol niejake pozitívne zmeny alebo naopak negatívne a ako to je s tým že Češky trh tento základný účet ani nepotreboval lebo banky už aj tak tieto služby ponúkali
Odpověď
Dobrý den,
můj názor je vesměs pozitivní. Kdo nemá žádný účet, tak má možnost si ho zřídit, pokud vůbec o této informaci ví. Banky jeho zřízení zrovna moc nepropagují.
Dotaz
Dobrý večer, Matka si zřídila u PROFI CREDITU "Revolvingová podnikatelská zápujíčka" a moje otázka zní. Je možné odstoupení od smlouvy, když se Profi Credit řídí podle obchodního zákoníku? Když není ve smlouvě a v podmínkách nikde psáno, za jakých podmínek učinit odstoupení od smlouvy. Děkuji
Odpověď
Dobrý den,
Profi Credit se nemůže řídit neplatným právním předpisem, kterým byl ochodní zákoník. Ten byl zrušen v souvislosti s účinností nového občanského zákoníku. Pokud ve smlouvě není nic o odstoupení od smlouvy, pak by měla platit zákonná úprava občanského zákoníku. Pro zákonné odstoupení však musí být naplněny podmínky zákona, což je nutné prověřit v rámci občanského zákoníku
Dotaz
Dobrý den, prosím o odpověď na svůj dotaz. Mám banka právo požadovat o sdělení důvodu za jakým účelem si ze svého účtu vybírám vyšší částku svých peněz např. 200 tis. nebo pokud neinvestuji tuto vybranou částku a ukládám ji znovu na účet, proč je tam znovu ukládám? Děkuji za odpověď. S pozdravem Zdenka
Odpověď
Ano má, a to na základě aplikace zákona č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu. Musí odhalovat obchody, které mohou vykazovat znaky obchodu podezřelého. Pokud Vás banka moc nezná a nemáte pravidelěně takovéto transakce, tak je oprávněna se Vás na to zeptat a případně požadovat další podklady pro Vaše vyjádření, o co jde. V opačném případě může, resp. přímo musí, odmítnout daný obchod udělat.
Sekce obsahuje celkem 1007 dotazů. Výše vypsáno 0 - 30
doc. JUDr. Ing. Otakar Schlossberger, Ph.D.
Lektor semináře působil v bankovnictví od roku 1981 v různých odborných a později managerských pozicích v rámci SBČS a po roce 1990 komerčních bank (Komerční banka, Česká spořitelna, Raiffeisenbank CZ).
V roce 2002 byl zvolen Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR jako historický první finanční arbitr ČR na léta 2003 – 2007. Ve vysokém školství působí od roku 1996, v současné době je vedoucím Katedry financí Vysoké školy finanční a správní, a. s. V roce 2016 habilitoval v oboru Finance na Vysoké škole ekonomické, Fakultě financí a účetnictví a stal se docentem v oboru Finance. Dále působí jako expert a poradce v oblasti komerčního bankovnictví, zejména platebního styku, praní špinavých peněz, etiky v bankovnictví a ochrany spotřebitele. Publikoval více než 70 odborných statí, monografií a vědeckých studií.